Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На училище в Швейцария

Българското училище „Д-р Стамен Григоров“ в Женева
Снимка: mfa.bg

За швейцарското образование, впрочем, както и за самата държава, не се чува много. Това не пречи международното изследване ПИЗА да отчита много добри резултати на 15-годишните швейцарски ученици.

В опит да разберем каква е формулата за успеха на средното образование там се опитахме да получим представа за него чрез личния опит на едно българско семейство, установило се от години в Женева. Милена е родена в Швейцария и от четиригодишна посещава държавно училище, сега е в 11 клас. Справя се отлично и смята да продължи образованието си в една от най-трудните, но и желани специалности. Говори съвършено български и се чувства свързана с България, което дължи на семейството си, но и на българското неделно училище, където ходи с желание и радост.

Баща ѝ Марио Апостолов е бил член на родителския съвет към училището, категорично държи на връзката с родината и сънародниците в и извън границите ѝ. Има ясна представа за плюсовете и минусите на местното образование.

Българското училище „Д-р Стамен Григоров“ в Женева е открито през 1984 г. към Постоянното представителство на Република България при Службата на ООН. Оттогава работи без прекъсване. Днес то е част от мрежата български неделни училища по света, в които деца на дипломати, на български имигранти или от смесени бракове учат български език, история, литература, традиции и създават приятелства. Повече чуйте в записа.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05