Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Драганов:

Във всеки момент българският туризъм би могъл да работи на пълни обороти

Снимка: БГНЕС

Какво се случва с резервациите на студентите за 8 декември? Ще фалират ли туроператорските фирми и хотели? Какво е състоянието на Сектор туризъм по време на пандемия?

Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма и председател на Конфедерацията на българския туристически бизнес, заяви преди дни в интервю за "Неделя 150", че "българският туризъм стои стабилно". На какво стъпва това заключение – коментира Румен Драганов в "Нашият ден":

"Когато трябва да направим оценка на ситуацията, установяваме, че българският туризъм не е минал през някакво прородно бедствие – земетресение, наводнение, пожар или друго. И от тази гледна точка цялата негова суперструктура и инфраструктура е абсолятно запазена. Запазен е и персоналът в голямата си част. Така че във всеки един момент българският туризъм би могъл да започне да работи на пълни обороти, ако външната среда позволява това."

Външната среда не позволява българският туризъм да работи на пълни обороти поради ред причини

"От една страна, ние все още сме извън сезона, в това време на годината имаме много ниска заетост на леговата база. От друга страна, пандемията доведе до това, че и малкото заведения за хранене, които са работели преди години в началото на декември, трябва да бъдат затворени заради пандемията. Хотелите – по една или друга причина – са ограничени в периметъра на услуги, които предлагат – гостите на хотела не могат да се хранят на местата за хранене към хотела, не могат да ползват спа центъра, ако той е към хотела..."

Имаме загуба на перспектива

"Общо взето, в момента никой не може да каже по какъв начин ще се развиват нещата по-нататък."

"По-строгите мерки на правителството са закъснели. Сезонът е осакатен" – казва председателят на Съюза на туристическия бизнес в Банско Марин Бистрин.

Румен Драганов коментира тези думи: "Всеки има право да прави своите изявления. Марин Бистрин е експерт и е добре информиран, но в случая тези думи не помагат и от тях няма полза. Ситуацията не изглежда по този начин. Конкретно в Банско цялата суперструктура и инфраструктура са абсолютно запазени. Запазен до голяма степен е и персоналът. Действително декември е силен месец заради празниците – Никулден, 8 декември, Коледа, Стефанов ден, Нова година, фирмени тържества. Но тук не е въпросът да казваме какво не е могло и какво би могло да стане, ако по-рано са взети мерките. А да гледаме от тук нататък – какво е възможно. А възможното е следното: В Банско имаме достатъчно брой резервации за къщи за гости, семейни хотели, вили и др. за зимния сезон. Сега въпросът е да бъдат реализирани резервациите колкото и да са те, независимо че са по-малко, сравнени с миналата година. Те са по-малко навсякъде. Но каквото може – да се направи и браншът да не спира да работи във всичките му направления. Уверението, което имаме от правителството, е, че след 22 отново ще се възстанови режимът на работа, какъвто беше преди тези триседмични мерки."

Прогнози за зимния сезон

"Ние очакваме през декември около 420 хиляди чужденци да пресекат границите на България с различна цел. Почти същото число очакваме за януари и съответно за февруари – т.е. около 1,2 млн. чуждестранни посетители при 1,7 млн. през миналата година. Второ, ние ще продължим да имаме интензивни пътувания, вкл. и сега – около 25 хиляди са студентите, които ще празнуват на 8 декември. Животът продължава, младите хора празнуват... Това са нагласите. Някои са с предварителни заявки, това са и наблюденията на Института за анализи и оценки в туризма."

Румен Драганов уточни, че ще бъдат спазвани всички противоепидемични мерки.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53