Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да дарим стар таблет или компютър за дете в нужда

Снимка: Веселина Киричева

При първото затваряне на училищата през март стотици деца останаха дигитално изолирани, понеже живеят в тежки условия и нямат необходимата техника. Бедността ограничи достъпа на много деца до образование и без помощ отвърн, те щяха да останат изключени.

Две различни инициативи – на център „Амалипе“ и на "Фабрика за идеи" – започнаха кампании за набиране на устройства и даряването им на нуждаещи се деца.

Оказва се, че новото затваряне не е сварило изненадани хората и от двете инициативи, напротив, те не са спирали да работят и да подобряват възможностите повече деца да не остават изолирани от образованието.

Какво постигнаха "Стара техника за ново начало" и "Общество в нужда се познава" – разказват Теодора Крумова, директор на Център "Амалипе" и Янина Танева от "Фабрика за идеи".

Близо 800 устройства за дистанционно обучение – компютри, таблети, лаптопи и други, бяха набрани в рамките на кампанията "Стара техника за ново начало", организирана от Център "Амалипе" и фондация "Заедно в час" при първото затваряне на училищата и последвалата дистанционна форма на обучение. 

"Предоставянето на устройства обаче не е достатъчно, каза Теодора Крумова. Устройството е само средство. Трябва да се подъдржа мотивацията за учене на децата, защото у дома тази мотивация бързо спада. Затова въведохме и обучихме ученици-наставници – деца, които се ползват с доверие и статут сред съучениците си да им помагат. Учителите и образователните медиатори, там, където ги има, са натоварени и не могат да се ангажират и с техническите въпроси. Тази роля поеха учениците наставници – още повече те могат да обяснят технологичните особености на език, разбираем за съучениците им.

Ние образовахме учениците наставници и видяхме голямо желание за работа и енергия, която се прехвърли и върху другите. 

Кампанията е насочена към училищата – осигурените технологични средства се дават на училищата и те вече ги разпределят. След края на дистанционното училище, те ще бъдат върнати.

Важно е и тези, които получават дарението, да видят кой стои отсреща – да видят, че на някого му пука, че е направил усилие – това също повишава мотивацията. Другото хубаво нещо, беше, че  контактът с родителите стана активен. Включително е имало и родители, които са държали часовете да се програмират така, че да могат да присъстват през цялото време. Разбира се, има родители, които нямат нужните технологични умения или детето се гледа от баба и дядо, но като цяло родителите са активни и подкрепят."

Чуйте Теодора Крумова:

"Фабрика за идеи" са разпределили над 400 компютъра от първото затваряне до момента, остават им около 50 устройства, с които да покрият нуждата от устройства за децата от села и малки градове в Северозападна България (области Видин, Враца, Ловеч).

Те си партнират с Видински фонд „Читалища“, за да свързват деца, чиито семейства нямат възможност да им осигурят устройства за онлайн обучение, и хора, които имат излишни такива.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13