BBC Radio 3 в сътрудничество с Европейския съюз за радио и телевизия представят „Гласове“ на Макс Рихтер, творба, създадена специално за Световния ден на правата на човека. Зад идеята застават 37 радиостанции от 33 страни по целия свят. Това се случва в четвъртък, 10 декември, а творбата ще звучи в Австралия, Белгия, България, Канада, Хърватия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия – Берлин, Баден Баден и Кьолн, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Нова Зеландия, Полша, Румъния, Русия – радио „Орфей“, Сърбия, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Обединеното кралство, Украйна, САЩ – класическото радио в Чикаго, Ватикана. В България излъчването ще бъде в 19.30 в предаването „Метроном“ на програма "Христо Ботев".
В „Гласове“ е вплетен текст, адаптиран от Всеобщата декларация за правата на човека от 1948 г. „Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права“, което дава отправна точка за музикално размишление за състоянието на света днес. Творбата е композирана почти десет години, а световната ѝ премиера беше в Лондон през февруари тази година – седмици преди пандемията да внесе тогава немислими промени в нашето ежедневие. Нейното послание към общността днес особено силно резонира, тъй като светът е изправен пред нови месеци на несигурност. След предишно сътрудничество на Рихтер с Европейския съюз за радио и телевизия през април, когато осемчасовото парче „Сън“ на композитора беше чуто от публиката в 20 страни, което се случи в началото на блокирането по целия свят, сега броят на радиостанциите е по-голям и така се предоставя на слушателите нов момент на надежда и послание за мир в безпрецедентни времена. „Гласове“ е записано в петък, 4 декември, в студията на BBC при стриктно спазване на всички съответни мерки за здраве и безопасност.
„Гласовете“ е създаден от Макс Рихтер и неговата творческа партньорка Юлия Маар. „Радваме се, че имаме възможността да представим „Гласове“ още веднъж. В тези странни и предизвикателни времена е по-важно от всякога музиката и посланието на Всеобщата декларация да останат живи“ – споделят те.
Приета от Общото събрание на ООН през 1948 г., след Втората световна война, Всеобщата декларация за правата на човека е изготвена от група философи, художници и мислители, свикани от Елинор Рузвелт, за да отговори на големите въпроси на времето. Гласът на Елинор Рузвелт може да бъде чут в началото на творбата, тъй като Рихтер включва записа на преамбюла към Декларацията от 1949 г.
За осъществяване на този проект Макс Рихтер покани хората по целия свят да бъдат част от пиесата, четенето на хората на Всеобщата декларация за правата на човека да бъде вплетено в произведението, те са гласовете от заглавието. „Поисках хората да изпращат запис на декларацията на своя език. Бях зашеметен от отговора – десетки езици дойдоха само за няколко дни, – казва Рихтер. – За мен е важно тези гласове да не са на актьори, а на истински хора. Четенията са невероятно трогателни. Но ако текстът артикулира надежда, хорът пее без думи. Идеята е да останем без думи. Четейки актуалните новини, едва ли знаете какво да кажете.“ Коментирайки връзката между музикалния и повествователния аспект на произведението, Рихтер споделя: „Харесва ми идеята за музикално произведение като място за размисъл и е ясно, че всички ние трябва да мислим в момента“.
В това грандиозно събитие участват Макс Рихтер и неговият ансамбъл; диригент е Робърт Циглер, както и цигуларката Виктория Муллова, сопранът Грейс Дейвидсън, членове на ансамбъл „Тенебре“ и актрисата Шийла Атим като разказвач.
Също така част от излъчваното събитие ще бъде и изпълнението на творбата на Макс Рихтер „Инфра“ (Infra), музикалният отговор на композитора на терористичните атаки в Лондон през 2008 г.
Алън Дейви от BBC Radio 3 за класическа музика казва: „Тук в BBC Radio 3, през тези несигурни месеци, ние вярваме, че една от основните ни мисии е да свързваме музикантите с публиката, поддържайки жива лекуващата възможност, която имаме, чрез слушане на музика, изпълнена на живо. „Гласовете“ на Макс Рихтер предоставя идеалното послание за хармония за нашите слушатели в този момент. И ние сме благодарни на нашите партньори в EBU, че направиха възможно това специално послание да стане световно достъпно, в момент, когато стимулирането за ума и балсамът за душата са толкова необходими“.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg