Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пиеса за Беларус онлайн

Андрей Курейчик: Случващото във връзка с обновяването на Беларус се нуждае от подкрепата на целия свят

Графичен дизайн: Николай Димитров - Над

Известният белaруски драматург, режисьор и член на Коoрдинационния съвет на беларуската опозиция Андрей Курейчик в края на август и началото на септември написа пиеса за революцията в Беларус.

Прототипите на героите в „Унизените. Беларус“ всъщност са реални личности: Александър Лукашенко, Николай Лукашенко, Светлана Тихановская, Александър Тарайковски, Мария Колесникова и други.

В пиесата се интерпретират събитията преди, по време и след фалшифицирането на изборите от 9-и август 2020 година. В текста са използвани реални интервюта на политици, лични истории, разказани от протестиращите, както и изтекли в интернет изобличаващи разговори в избирателните комисии. Пиесата представя коренно различни гледни точки към събитията на различни типове хора от беларуското общество, художествено преосмислени от автора.

„Случващото във връзка с обновяването на Беларус се нуждае от подкрепата на целия свят. Затова е необходимо да се опознаят героите – и добрите, и злодеите. Трябва да се почувства с какви емоции живеят хората в Беларус сега, за да се разбере самата природа на конфликтите, които предизвикаха мирната беларуска Революция“, споделя в интервю Андрей Курейчик.

Явор Гърдев и актьорите от Плевенския театър направиха свой онлайн вариант на пиесата, като част от международната инициатива за солидарност „Insulted.Belarus.Worldwide Readings“.

Онлайн представление на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, Плевен


„Унизените. Беларус“ от Андрей Курейчик, превод Майя Пачникова

Постановка, редакция, видеография, режисура на монтажа – Явор Гърдев

Музика, видеография, видеомонтаж, звукозапис, звуков дизайн – Калин Николов

Визуална среда, костюмография, реквизит, графичен дизайн – Николай Димитров - Над

Участват:

• Стария – Иван Бърнев

• Младия – Антъни Пенев

• Новата – Бориса Сарафова

• Лъчезарната – Надя Керанова

• Клюна – Адриан Филипов

• Мъртвия – Александър Кънев

• Назидателната – Красимира Кузманова-Кокран

В звуковия файл чуйте разговора в „Артефир“ на Милена Лекова с режисьора Явор Гърдев.


Премиера oнлайн: 14.12.2020, от 21 часа, 72 мин.

Доку-фикция на български с английски субтитри.

На страницата на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53