Едно от най-важните събития в международен план през изминаващата година бяха изборите в САЩ. Джоузеф Байдън бе официално избран за президент от Електоралната колегия с 306 гласа срещу 232 гласа за сегашния президент Доналд Тръмп. Мнозина анализатори прогнозираха, че ако не беше коронакризата, Тръмп щеше да спечели втори мандат. Тази пролет обаче станахме свидетели на дълбоко обществено, политическо и културно разделение в Щатите. Поглед към САЩ преди и след изборите за президент – обзор на годината в "Нашият ден" прави политологът Мартин Табаков:
Какви грешки допусна Тръмп във вътрешната политика?
"Основната грешка на Тръмп е свързана с начина, по който менажира Covid кризата – здравна и икономическа. Първо, той подцени опасността. Второ, не информира своевременно американските граждани. И трето, подцени мерките, които трябваше да бъдат взети – да не говорим, че до последно като че имаше съображения спрямо някои базови мерки..."
Тръмп управляваше със стратегията "Америка преди всичко", но това навреди на отношенията на Щатите със западните съюзници
"Има определена инжекция от напрежение, която беше приложена в отношенията между Вашингтон и Брюксел. По принцип между САЩ и ЕС има много проблеми от прагматично естество, които не зависят от това кой стои начело на Белия дом. Да, факт е, че когато Белият дом е ръководен от демократ, поне комуникацията е по-добра, но това не отменя проблемите, които съществуват между двата съюза. Например субсидиите, които ЕС отделя в значими сектори като селското стопанство, желанието на ЕС да приложи т.нар "дигитален данък" върху много мащабни американски компании... разбира се, митата... Забележете, че Байдън още не се е ангажирал с позиция."
Какви бяха постиженията и пропуските на Тръмп в политиката на неговата администрация на Балканите? Какво да очакваме в политиката на САЩ в Близкия изток и ще има ли съживяване на Иранското ядрено споразумение? Тръмп оспорва изборите и обяви, че "ще се видим отново" през 2024 г. Има ли шанс за това? Отговорите от Мартин Табаков на тези въпроси можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg