На 20 декември тази година един от най-популярните музикални проекти на Европейския съюз за радио и телевизия – Специалният Коледен ден на Еврорадио, се провежда за 26-и път. Първата серия великолепни коледни концерти беше излъчена на живо през 1995 г. През 2020 – както всяка година, програма „Христо Ботев“ на БНР ще предложи на българските слушатели уникалната възможност да станат част от неизменната, добре известна традиция: в последната неделя преди светлия християнски празник около дузина страни-членки на EBU предлагат нови едночасови концертни програми с класическа музика, свързана с Коледа. Диапазонът на репертоара е огромен – от грегорианско пеене и традиционни коледни хитове до барокова сакрална музика и съвременни творби. Ключов момент в Специалния ден е това, че концертите се провеждат на живо пред публика в концертни зали или големи студия на съответните радиостанции. Понякога зрителите присъстват на традиционна коледна церемония, случва се дори да пеят заедно с изпълнителите.
Тази година организацията на Специалния Коледен ден бе доста по-трудна по понятни причини, но въпреки това участват 14 радиостанции: от Великобритания, Дания, Канада, Исландия, Финландия, Испания, Естония, Унгария, Словения, Швеция, Латвия и Германия (с 3 представители – Баварското радио с концерт от Мюнхен, WDR с концерт от Кьолн и Deutschlandradio Kultur от Берлин с органов концерт от Баховата катедрала в Арнщад). Концертите ще се излъчват директно в повече от 20 европейски държави, както и в Австралия, Нова Зеландия, Канада и САЩ.
11.00 – 12.00 Коледен ден с Милен Панайотов
На 20 декември програма „Христо Ботев“ ще се включи в Коледния ден точно в 11.00 часа, за да излъчим заедно с всички страни-членки на Еврорадио концерта от Лондон с участието на солисти, хор BBC Singers и Концертния оркестър на БиБиСи, дирижирани от Боб Чилкот.
В 12.20 Коледният ден ще продължи със Светлана Димитрова и концерт от Копенхаген. Вокалният ансамбъл „Театърът на гласовете“ и неговият знаменит диригент – англичанинът Пол Хилиър, ще представят коледни мотети от XVI и XVII век.
14.00 – 16.00 Коледен ден с Даниела Найденова
Първото включване в неделния следобед е от концертната зала „Харпа“ в столицата на Исландия – Рейкявик. Програмата на Камерния оркестър на Рейкявик включва италиански барокови творби, свързани с Коледа от Перголези, Локатели, Вивалди и Верачини.
Следва Хелзинки – финландският концерт винаги започва точно в 15.05 българско време в катедралата Калио. Тази година там ще звучи разнообразен коледен музикален коктейл със заглавие „Звездата на чудото“. Солистката Мария Улипаа е популярна актриса и певица, звезда на мюзикъла във Финландия
19.00 – 22.00 Коледен ден с Аделина Александрова
Точно в 19.00 започва концертът, предложен от Словенското национално радио. Словенският филхармоничен хор с диригент Мартина Батич ще изпълни литургични песнопения от Валентин Силвестров, Цезар Кюи, Георгий Свиридов и Павел Чесноков.
В 20.00 включваме директно Стокхолм, където прочутият шведски тромбонист Нилс Ландгрен и негови приятели ще представят впечатляващи версии на популярни коледни песни, създадени в Европа и САЩ в последните два века.
В 21.04 започва концертът от църквата Света Троица в Кьолн, където солисти, вокалният ансамбъл Rheinische Kantorei и камерният оркестър Das Kleine Konzert, дирижирани от Херман Макс, ще представят коледни кантати от Георг Филип Телеман
Коледният ден на вълните на програма „Христо Ботев“ ще завърши в 22.00 часа, но най-хубавите концерти, които няма да прозвучат на живо на 20 декември, ще бъдат излъчени в Музикалните вечери на 24 и 27 декември.
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg