Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Федя Филкова

Снимка: БГНЕС

На 70-годишна възраст на 16 декември си отиде поетесата и преводачка Федя Филкова. Мнозина я познаваха предимно като съпругата на поета Николай Кънчев и по-скоро като преводач, отколкото като един поет, който трябва да бъде слаган наравно с другите съвременни български поети. 

"Спомням си, когато излезе нейната антология "Толкова е кратко. Стихотворения 1969-2019", Федя Филкова отказа тогава да говори за собствената си книга и разговарях с проф. Михаил Неделчев. И колкото пъти завръщах разговора към това каква е Федя Филкова като поет, толкова пъти проф. Неделчев говореше за Николай Кънчев. Не знам каква е тая орис, въпреки че Федя беше предана на Николай, поет като Федя Филкова има собствен глас, различен от този на съпруга ѝ. Неслучайно Александър Геров я нарича в писмо "българската Емили Дикинсън". Обръщайте внимание на поетите, на творците, които не шумят, не бият барабан, не развяват знамена постоянно да обясняват колоко са велики, обърнете внимание на стойностната поезия" – апелира Силвия Чолева.

"Ще ни се да вярваме, че смъртта не триумфира. Макар че смъртта триумфира дискретно и деликатно в последните публикувани стихотворения на Федя Филкова – не само в антологичната ѝ книга "Толкова е кратко". Федя Филкова беше спътница в живота на един от най-големите български поети Николай Кънчев, но тя беше абсолютно различна от него – като поет – самостоятелен, независим, опърничав... И съм съгласен, и не съм съгласен с определението, че е "българската Емили Дикинсън". Тя беше много нежна, много деликатна, тя осмисляше природата, у нея имаше извънреден такт към описанието, внушението на катастрофи. При нея колизиите бяха глухи, субтилни... и в същото време в едни много малки текстове тя съумяваше ясно и просто и да изненада читателя, и да бъде напълно непринудена, и да бъде извънредно изискана, да бъде дама, да бъде остра, да бъде предана на истината." – казва за Федя Филкова Марин Бодаков.

"Винаги съм се учудвал и възхищавал на Федя – тя беше аристократ и се държеше като аристократ. Толкова фина, нежна, обрана... а в същото време тя никога няма да бие тъпана за себе си и винаги се радваше на чуждите успехи. Затова и направи наградата на името на Николай Кънчев и "Поетичен Никулден". С нейната смърт изгубихме един изключителен човек, който само с жест може да те възпита и да те въздържи да не направиш някоя дивотия. С нейната смърт светът стана доста по-сив. Светът помръкна..." – разказва Митко Новков.

В звуковите файлове можете да чуете спомените на Силвия Чолева, Митко Новков и Марин Бодаков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Яна Гайсвайлер: Пейзажи на границата между сън и действителност

Прозирни златни облаци, загадъчни мъгли, усещане за притаени в тях обитатели – това са световете, които оживяват в платната на Яна Гайсвайлер. Днес, в 18:00 часа , тя открива своята изложба живопис в художественото пространство на "Шипка" 6 в София. Експозицията ще бъде достъпна за посетители до 25 февруари в зала 1С . Освен изявена..

обновено на 07.02.25 в 09:46

Пловдивският театър подготвя спектакъл, вдъхновен от българската поезия

Драматичният театър в Пловдив подготвя новаторски мултижанров театрален спектакъл под заглавието "Влюбеният дирижабъл". Постановката ще бъде изградена върху драматургична основа, вдъхновена от класически български любовни поеми . Зад този амбициозен проект отново стои утвърденият творчески тандем – драматургът Александър Секулов и режисьорът..

обновено на 07.02.25 в 09:22

Езикът на философите и поетите – честваме гръцкото слово

На 9 февруари отбелязваме Световния ден на гръцкия език . За първи път този ден е честван през 2017 година в памет на националния поет Дионисиос Соломос . Той е автор на поемата "Химн на свободата" , чиито първи две строфи формират националния химн на Гърция и Република Кипър. Колегата от Гръцката редакция на Радио България Агапи..

обновено на 07.02.25 в 09:03

Спектакъл по текстове на Бродски

За първи път спектакълът "Бродим из Бродски", който изследва света на Йосиф Бродски, ще се играе на 7 февруари от 19.30 ч. в Червената къща в София. Постановката на Университетския театър на НБУ е с режисьор доц. Снежина Петрова, чиято е и драматургичната композиция. Хореографията е на Марина Хараламбова, а композитор е Юлиан Стоичков.  Участват Ани..

публикувано на 07.02.25 в 08:45

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57