Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Слабаков за прецедента в ЕП и променената награда „LUX“

„Абсолютен прецедент е всички политически групи да се обединят в защита на културата. Това според мен е нечувано. Толкова сме единодушни, че наистина се изборихме и има пари. Ще бъдат подкрепени свободните професионалисти и общо взето това е една изключително положителна тенденция, защото се разбра, че по време на пандемия културата и изкуството са нещо изключително важно“, каза във „Време и половина“ евродепутатът Андрей Слабаков по повод проблемите с финансирането на европейското кино и култура. Причината да заговори за тях са промените в новото издание на филмовата награда на Европейския парламент.

„LUX“ е създадена преди 13 години и цели да насърчи творчеството и разнообразието в европейското кино. Тя подкрепя филмите, произведени в Европа, като им помага да преодолеят езиковите бариери и трудностите при разпространението. Европейският парламент е единственият в света, който присъжда подобна награда.

Тази година тя е под ново име – „LUX – Европейска филмова награда на публиката“. Новата форма има за задача да скъси дистанцията между филмите и зрителите им и да окаже оше по по-голяма подкрепа на хората на изкуството и европейските продукции, които бяха силно засегнати от здравната криза.

В това издание на „LUX“ любителите на киното ще участват пряко в избора на филма победител. Публиката и депутатите в Европейския парламент ще имат равна тежест при определянето му, а партньорството с Европейската филмова академия ще подпомогне достигането на трите номинирани филма – „Още едно“, „Тяло Христово“ и „Колектив“ – до повече зрители. Филмите ще бъдат субтитрирани на 24-те официални езика на ЕС и прожектирани онлайн, както и в киносалоните, когато това е възможно. Целта е да се увеличи видимостта им във всички държави членки и във Великобритания.

Победителят ще бъде обявен на пленарното заседание на Европейския парламент на 28 април 2021 година, а дотогава публиката и депутатите ще имат възможност да гласуват за своя фаворит. В звуковия файл пък ще може да чуете още за прецедента в Европарламента, пречките, които възникават при разпространението на европейското кино, както и за смисъла на културата и стремежа към по-добро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05