Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Сарийски: Световната икономика навлиза в порочен цикъл, подобен на България от 90-те

| обновено на 30.12.20 в 10:01
Григор Сарийски
Снимка: БГНЕС

За икономическите предизвикателства и конспирации през изминалата 2020 година – икономистът доц. Григор Сарийски направи своя обзор в "Нашият ден":

"Икономиката не е нещо, което може да прави резки маневри – значимите процеси в икономиката се развиват с години и след това трудно могат да бъдат спрени – на практика това е като да обърнете голям кораб. Това, което видяхме през 2020-а, беше продължение на един процес, започнал още 2008-2009 година – затъването на световната икономика в дълг. На практика, по данни на много международни организации, дълговете достигнаха до 3,6-3,7 пъти от световния брутен вътрешен продукт. Това е много над нивата, които сме виждали досега. 

Едно от особено неприятните последствия от това е "задъхването на икономиката" – създаването на т.нар. "зомби компании" (компании, които съществуват единствено благодарение на ниските разходи за обслужване на дълговете си) и ангажирането на все по-голяма част от ресурса, който иначе би могъл да бъде впрегнат в продуктивни и иновативни производства. Този ресурс не може да бъде освободен именно по тази причина – помпането на все повече евтин дълг. От 2008-а лихвите постоянно намаляват. Това в момента е създаването на една нездравословна среда и няма как да завърши по друг начин освен със следваща вълна на кризата.

Естествено, цялата вина ще бъде хвърлена на пандемията, истината обаче е съвсем друга. Коронакризата само доведе до ускоряване и задълбочаване на неблагоприятните тенденции. Вероятно през 2021 г. ще видим разразяване на нова вълна на кризата, защото през 2020 година ние реално нямахме криза. Нито едно банка, нито една голяма компания не фалира. Същинските последствия от този застой и от потъването на икономиката в "блато" тепърва ще се проявят. 

Икономиката навлезе в един много порочен цикъл, който ние видяхме в България през 90-те години на миналия век. Същото се получава сега в световен мащаб – печатат се облигации, които замръкват вечерта в трезорите на Централната банка. В Европейската централна банка положението е много по-зле от това в САЩ, където е 1/3 от техния БВП. Активите на ЕЦБ са 55% от БВП на еврозоната. В Япония активите на ЯЦБ са 125% от БВП! 

Това представлява печатане на пари. Когато се емитира все повече държавен дълг и този дълг се изкупува от Централната банка – пряко или косвено – това означава, че паричната маса, парите в обращение се увеличават. А увеличението на парите неминуемо води до рязък ръст на цените в икономиката, съответно и до рязко нарастване на потребителските разходи, реално обедняване на населението... Единственото, което спира да се развие този процес, е, че хората влагат все по-голяма част от доходите си в банките и това е, което пречи на потребителските разходи да нарастват рязко и да доведе до стрес в икономиката."

Доц. Сарийски пожела късмет на българите през идващата 2021 г.  

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54