Програмите „Хоризонт“ и „Христо Ботев“ на БНР честват 50-годишен юбилей, който ще бъде отбелязан с подкаст и дигитална фотоизложба. „Хоризонт“ посреща годишнината си с нови сигнали, а „Христо Ботев“ планира за нея поредица от празнични предавания.
От 4 януари 1971 година Втора програма на Българското национално радио носи името „Христо Ботев“. В годините след демократичните промени (през декември 1992 г.) съществуващите дотогава програми „Знание“ и „Орфей“ на БНР са преструктурирани и програма „Христо Ботев“ поема техните характеристики и функции. Така тя се развива и утвърждава като най-голямата и основна българска медия за култура, образование, класическа и други жанрове музика в радиоефира. Освен студийната продукция, която е уникална в радиосредата у нас, програмата продуцира български драматургични и литературни произведения, в рамките на „Запазена марка Радиотеатър“. Предава всички по-значими сценични прояви в областта на музикалната класика и фолклора у нас и в чужбина, а също знакови спектакли от българския и международен културен живот. Програмата излъчва редовно концертите на съставите на БНР. Програма „Христо Ботев“ е дългогодишен организатор на национални и международни конкурси в областта на литературата, драматургията, забавната музика, фолклора, хумора, детското творчество, както и на хората в неравностойно положение.
"Българската култура в момента е в едно забележително състояние на подем, независимо от извънредните условия, в което творците са поставени... именно това отразява и коментира основно програма "Христо Ботев" на БНР", каза директорът на програмата Митко Новков.
"Програма "Христо Ботев" звучи органично и автентично и ние можем да се гордеем, че работим в тази програма. Разликата между новите медии и "Старата къща" БНР е в това, че в цялото радио и всички негови програми най-силното нещо е редактирането и прецизирането на всички предавания и радиоматериали, така че да отразяват само истински случили се събития с абсолютна точност... и това е в основата на доверието в тази медия", каза още Митко Новков и подчерта:
"Програма "Христо Ботев" винаги е имала точното око на мярата на журналистическия труд и на журналистическото творчество, докато в новите медии като че пропускат тази мяра. И мисля, че точно тук е шансът на радиото да бъде водещо в съвременния информационно-медиен свят, а именно със своя висок професионализъм и с високото качество на своята редакторска работа."
Главният редактор на програма "Христо Ботев" Светлана Димитрова отправи своето послание към колегите и слушателите. Тя мечтае за една музикална радиопрограма.
"Иска ми се хората, които ще правят радио след 50 години, да нямат тези преживявания, които ние имахме. Радиото е най-обществената медия и най-бързо реагира на всичко, което става по света. Ние вече цяла година сме затворени... като музикант не мога да приема, че Новогодишният концерт се проведе без публика... Хората на изкуството се чувстват изключително зле. Но тази година ни даде един урок – когато сме заедно, можем да преодолеем всичко, слава богу. Не можеш да предположиш какво ти носи бъдещето, но ми се иска то да бъде хубаво, да бъде изпълнено с красиви преживявания. И трябва да има радио на всяка цена, защото това е медията, която има бъдеще. Радиото винаги си намира път."
Чуйте повече в звуковите файлове.
Главният герой на днешното предаване "Нашият ден" е Екипът – тези хора, които правят предаването. Чуваме в ефира техните гласове – всички колеги са главни герои днес, защото програма "Христо Ботев" именно днес навършва 50 години . Всички наши гласове..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите,..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg