Расим Бекир е изключително скромен млад човек, роден и израснал в Омуртаг. В момента е студент четвърти курс във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Вратата към физиката за него се отваря от любимата учителка по този предмет. Неусетно идват победите в националните олимпиади, а по-късно и успешните представяния в няколко международни конференции.
За Расим любимият му преподавател д-р Николай Зографов, гл. асистент в катедра „Физика на кондензираната материя и микроелектроника“, казва: „Абсолютно вярно е, че е скромен, въпреки че когато се налага да защити научната ни работа и когато стане въпрос за неговата професионална работа там виждаме един малко по-различен от скромния човек Расим. Виждаме един амбициозен млад учен. Скромността, която той демонстрира е свързана с неговата личност и това го прави изключително ценен човек.
„Още от малък много учеше, любопитен беше. Беше много постоянен, беше и трудолюбив – от там дойдоха успехите, и от волята.“ – това пък разказва баща му Ерол Бекир
„Усърдният труд, инициативата упоритостта, любопитството и любовта. Особено без любовта не става“ – така Расим Бекир отговаря на въпроса кои са качествата, които водят към успеха. Останалото от и за Расим Бекир чуйте в звуковия файл.
Васил е любител на пътешествията, посещава 30 държави на 4 континента. Казва, че най-вълшебните места за него са Андите и джунглата на Амазонка. Пътуванията му го вдъхновяват да опознае нови култури и общества. Вярва, че човек не бива бързо да препуска през туристически обекти, а да прекара време, впускайки се в дълбините на местните традиции и обичаи,..
Днес, повече от всякога, се обръщаме към науката и търсим решения, свързани не само с кризата, причинена от Covid-19, но и с още по-всеобхватната и застрашителна климатична криза. Учените търсят по-екологични и щадящи околната среда, както и работната сила, начини за производство на енергия. Такъв проект е „Oxymet – екологична батерия магнезий-въздух за..
На български изразът „Да хапнеш дървото“ има нелицеприятно значение. Кореспондентите на БНР в Израел Искра и Феня Декало обаче са го направили буквално – в най-голямата изкуствено посадена гора не само в Близкия изток, ами в цялото Средиземноморие. Там те са опитали „дървесно меню“ в разсадник, отвоюван от пустинята Негев в Израел. Искра Декало..
Популярната култура е обсебена от мита за самоусъвършенстването. Днес десетки духовни практики, предлагащи ни от утре да станем по-добри, успешни и доволни, се борят за вниманието ни, а рафтовете с книги за самопомощ преливат от заглавия, обещаващи ни бързо спасение. Наскоро две холандски изследвания установяват връзка между заниманията,..
В това издание на рубриката „География на сетивата“ Диана Маринова ще ви отведе на дълго пътешествие в две серии към Виетнам, Мианмар и остров Борнео. Тя е човек, който обича да пътува, да открива места с особен заряд и да описва преживяванията си по начин, който събужда любопитство. Според нея истинският пътешественик се докосва с душата си до..
Днес, повече от всякога, се обръщаме към науката и търсим решения, свързани не само с кризата, причинена от Covid-19, но и с още по-всеобхватната и..
Обявен от Густав Малер за дете-чудо, Ерих Корнголд усвоява тънкостите на музиката с помощта на Александър Цемлински. Талантът на Корнголд е безспорен и..
Какво представляват техническите паспорти на сградите, задължителни ли са, има ли краен срок за получаването им, кой ще ги изработи и кой ще заплати цената?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg