Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се потопиш в Югоизточна Азия

Диана Маринова
Снимка: личен архив

Диана МариноваВ това издание на рубриката „География на сетивата“ Диана Маринова ще ви отведе на дълго пътешествие в две серии към Виетнам, Мианмар и остров Борнео. Тя е човек, който обича да пътува, да открива места с особен заряд и да описва преживяванията си по начин, който събужда любопитство. Според нея истинският пътешественик се докосва с душата си до местата, които посещава. Когато това стане, той започва да говори с душата си за тях. Мястото, с което Диана се чувства най-свързана и към което животът я връща отново и отново, е Югоизточна Азия. За първи път посещава тази част на света преди 20 години, а причината да остане завинаги свързана с нея е, че преди 12 години тя и съпругът и осиновяват дете от Виетнам.

В разговора с водещата на предаването „Семейно радио“ Ирина Вълчанова, Диана Маринова отвежда първо именно във Виетнам и Мианмар. Последното ѝ посещение във Виетнам е през миналия февруари съвпада с лунарната Нова година. Тя разказва за духа на празненствата, по време на новогодишните чествания в далечната държава. Ще научите още за „Храма на литературата“ и отношението на виетнамците към знанието, както и за Забранения град, намиращ в древната столица на Виетнам – Хю.

Диана Маринова разказва още и за посещенията си в Мианмар, носещ в миналото името Бирма - държава „открита“ едва преди десетина години като атрактивна туристическа дестинация. Мианмар е свещена земя на чудеса, в която всичко е ново, интересно и странно. Най-силно впечатление оставят хилядите храмове със злато и скъпоценните камъни, които там са едва ли не на всяка крачка.



Остров Борнео, който Диана Маринова посещава преди по-малко от година, е третият по големина в света. Поделя се между три държави – Малайзия, Индонезия и султанство Бруней. Впечатленията ѝ са за покрита с джунгли и изключително богата на растителни и животински видове земя, която е почитана с почти мистическа отдаденост от местните жители. За съжаление, обаче, много от представителите на флората и фауната попадат в Червената книга на защитените видове. Основната причина за това е изсичането на джунглата, което започва през 50-те години на миналия век и е направено с цел да се обособи пространство за култивирано отглежда на маслодайни палми. Така първата спирка в радио пътешествието в Борнео е Центърът орангутани към „Нешънъл Джеографик“, в който се приютяват млади примати, чиито майка са убити.

Диана Маринова разказва още за морските номади Баджау, за местния странен деликатес – супа от „птиче гнездо“, както и за други, все още, запазени традиции на многобройните племена в Малайзия.

Диана Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25