Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Тротоара 2020“ – новото народно читалище

Снимка: trotoara.com

229 онлайн подписа, при това предимно на млади хора, поставиха началото на новото Народно читалище „Тротоара 2020“. Макар подписването на документите от всички учредители и управа да създаде прецедент в правото и читалищната дейност в България, този акт е по-скоро символ на възраждането във време на пандемия.

„Нуждата от наистина култура и просветна и развитие на младите хора, среда за тяхното развитие – всичките тези работи малко или много липсват в днешното наше общество. Всъщност така мислят и всичките наши 229 учредители, които застанаха зад идеята и каузата“, сподели в „Артефир“ директорът на фондация „Тротоара“ и председател на новоучреденото читалище Деян Янков.

„Тротоара 2020“ се намира в сградата на TRAP – мястото за вдъхновение и творчество и разполага със звукозаписно студио, компютърна зала, работилница и помещение, което скоро ще се превърне в зала за танци и театър. Целта на читалището е да отговори на съвременната реалност и максимално да удовлетвори нуждите на децата и младежите, като им предостави място, в което свободно да се занимават с музика, гейминг, образование, ръчен труд, танци, изкуства и много други интересни и полезни дейности, които и досега фондация „Тротоара“, която е основен двигател на тази инициатива, извършва. Фондацията стана известна със Статуята на суетата, разположена на покрива на TRAP, изработена изцяло от отпадъци и символизираща консуматорската нагласа в днешното общество.

„Ние, мислейки по този въпрос, стигнахме до извода, че това, което досега правихме в TRAP, беше основно насочено към младежите – работа с деца, с тийнейджъри, с техните проблеми, с това да ги изслушваме, да правим дейности, които тях ги интересуват. А читалищата, от друга страна, те развиват друга културно-просветна дейност не само с млади хора, с възрастни също така. Знаете, библиотеки, ансамбли, фестивали, които създават и организират. И всъщност комбинацията на тези две неща е новото нещо, което в случая ние ще се опитаме да развием – културно-просветна дейност, съчетана с грижа за младите, за да стане тяхната среда по-добра за тяхното развитие“, допълни още Деян Янков.

Тази неделя, 17 януари, Народното читалище „Тротоара 2020“, което е основано изцяло чрез дарения и доброволчески труд, ще представи дейностите си онлайн – на живо във Фейсбук страницата на фондацията.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на номинираните художници за наградата "База"

Номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство "База" представят своите творби в изложба. В конкурса участват художници до 35 години. Жури с двугодишен мандат (Ализа Еделман, Васил Владимиров, Димитър Божков, Калина Цонева и Мария Налбантова) номинира Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab и..

публикувано на 24.07.24 в 18:05

"Модернистите на XX век" в Бургас

Галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" представя изложбата "Модернистите на XX век" в Бургас. Колекцията съдържа графични творби на Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро. Посетителите ще могат да видят някои от литографиите от серията "Балетните танцьори" от Пабло Пикасо . Ще бъдат изложени експонати и от серията Carnet de la Californie..

публикувано на 24.07.24 в 16:46

Мемоарите на Ървин Ялом

" Моят път към себе си "  е озаглавил своите мемоари д-р Ървин Ялом, професор към Станфордския университет, световнопризнат учен, уважаван психотерапевт и известен автор. Дете на руски евреи имигранти, Ървин Ялом израства в беден квартал на Вашингтон. Решен да се измъкне от ограничаващата го среда, той насочва цялата си енергия в мечтата си да стане..

публикувано на 24.07.24 в 14:38
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50