Какво представляват техническите паспорти на сградите, задължителни ли са, има ли краен срок за получаването им, кой ще ги изработи и кой ще заплати цената?
Технически паспорт на сграда е документ, който включва техническите, конструктивни, енергийни характеристики на сградата, инструкции за експлоатация, ремонт и отразява всички извършени строителни и монтажни работи след въвеждането на сградата в експлоатация (§5, т.64 от ЗУТ). Техническите паспорти на сградата са документи, които съхраняват информация в интерес на всички – потребители, собственици, наематели, пазарни субекти, обществени и банкови институции. Паспортът е основа за управлението и поддържането на една сграда или инженерно съоръжение през целия период на експлоатацията им. Наредбата за техническите паспортив България влиза в сила през 2007 г. и въпреки че засяга не само новостроящи се, но и съществуващи сгради, голяма част от сградния фонд е без такива паспорти. Крайният срок за изработването им се удължава многократно и последно е 2022 година.
Защо е толкова важно сградите да имат такъв документ и реален ли е поредният краен срок, Димитър Копаров – директор Дирекция "Организационна политика" в Камарата на строителите, разяснява в "Нашият ден".
"Техническият паспорт може да се нарече "здравната книжка" на една сграда. Досега не е имало нужда да има такива документи. Масовата практика в Европа е да се прави задължително, когато се прави сграда. У нас това е валидно от 2007 г. Това е важно не само за самата сграда, а и за всички потребители на тази услуга, за всички участници в този сложен процес. В много европейски държави именно техническият паспорт определя нивото и големината на данъка за имот. Засега у нас няма такова нещо."
Копаров разказа и за идеята за създаване на Националната платформа за дигитализацията на техническите паспорти, достъпна за всички по всяко време, както и за възможността за използване на финансовия ресурс от предвидените от ЕК средства за т.нар. "вълна от реновиране на сгради" за правене на техническите паспорти.
Чуйте повече в звуковия файл.
Никак не е задължително сградите да сформират дружество, управляващо етажната собственост, вкл. за да се поръча и изготви паспорт на сградата. Обаче този, който го поръчва и плаща, са собствениците в сградата – т.е. всички трябва да имат желание да платят своя дял.
По темата за паспортизацията на сградния фонд у нас Лилия Чолакова – председател на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост, изказа своето мнение и притеснения в "Нашият ден".
"Първо, трябва да има съгласие на всички входове в една сграда и всеки собственик трябва да бъде убеден в необходимостта и полезността на този техническия паспорт. Често има и обективни причини, които пречат (отсъствие от страната, анонимна собственост). Другият проблем е, че, по наше наблюдение, хората го смятат само за поредно събиране на пари – недоверие и нежелание от страна на собствениците... Големият проблем е неинформираността на собствениците, относно техническите паспорти.
Лилия Чолакова отправи въпрос към МРРБ дали министерството ще проведе разяснителна кампания, подобна на тази за програмата за санирането. Тя уточни, че общините са задължени да провеждат информационни кампании, съгласно наредбата за техническите паспорти, но такива досега не са провеждани."
Чуйте повече в звуковия файл.
Инж. Валентин Йовев – зам.-министър в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, даде разяснения по темата в "Нашият ден".
"Техническият паспорт е документ, който е абсолютно необходим за експлоатацията на самата сграда. Ако не успеем до 2022 година, това силно ще затрудни управлението на етажната собственост, управлението на офис сградите – държавните и общинските. В техническите служби на общините съществуват проектна документация – екзекутивни чертежи..., които се съхраняват и до момента. Така че много са малко сградите, за които не могат да се намерят никакви документ. Техническият паспорт ще обобщи голяма част от тези документи в един документ."
Инж. Йовев отговори на въпроса на Лилия Чолакова, че се предвижда разяснителна кампания, подобна на тази за санирането, за необходимостта и полезността от техническите паспорти на сградите. За момента не се предвижда съфинансиране на паспортизацията на сградите, подчерта инж. Йовев.
Чуйте повече в звуковия файл.
Какво представлява техническият паспорт?
Той започва с регистрационен номер. За сградите и самостоятелните обекти в сгради при наличие на одобрена кадастрална карта съвпада с идентификатора на недвижимите имоти от кадастъра. Така по номера може да бъде направена справка след въвеждане на единната информационна система за обекта. Тази информация ще бъде платена за службите извън кадастъра и достъпна за нотариусите, банковите служители при предоставяне на кредит и други, като се спазват изискванията за защита на личните данни.
Какви документи са необходими за съставяне на Технически паспорт на съществуваща сграда?
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg