Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Културното наследство на БНР – Архивният фонд

Милен Димитров: Ние правим радиото за хората, човекът е най-важен

Културното наследство на БНР и пазителите и търсачи на звукови съкровища 86 години след подписването от цар Борис Трети на указа, с който радиоразпръскването става държавна собственост. Архивният фонд е място, където по-рядко се насочват прожекторите. 

Милен Димитров, редактор в Архивен фонд на БНР, разказва в "Нашият ден" за мисията пазител на звуково наследство на Българското национално радио:

"Ние представяме това, което прави радиото уникално. Всяка едно радио пази изключително ревниво своите записи. В последно време виждаме как все по-големи усилия средства се влагат в това този труднодостъпен архив (защото има условия за съхранение и използване) да се отваря. Да се отварят тези архиви по един начин – виждаме, че светът комуникира в наши дни те да стават достъпни и онлайн с дигитализираните свои съкровища. 

Аз бих върнал хората малко по-назад от тези 86 години, когато един от пионерите на Българското радио проф. Асен Златаров пише в тогавашното списание "Радиовести" от 1929 г.: "Човек не е роден само за черен и нерадостен труд. И ето – радиото идва да му помогне, да подскаже на човека, че в живота му има и друго, освен неволи, потисничество и немотия". 

Радиото може да разкаже чрез своите записи изключително интересни истории, които ние с колегите от Архивния фонд се опитваме да представяме на хората, които четат в дигитална среда, преглеждат този сайт на Архивния фонд.

Най-важното, което не бива да забравяме, е, че ние правим радиото за хората – и то се прави от хора. Човекът тук е най-важен. Не е лесно да се прецени какво да бъде съхранено, зависи не само от писаните правила. Наистина зависи от хората, които създават това съдържание и възможността те да го оценят.

Най-голямото откритие са хората – техните автентични гласове."

Чуйте повече в звуковия файл.

На 25 януари се навършват 86 години от създаването на БНР с указ на Цар Борис III – Част от тронното слово на цар Борис III на откриването на I извънредна сесия на XXIV Обикновено народно събрание през 1039 г. с коментар на говорителя – запис от Златния фонд на БНР.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечно-съдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с него . Това включва..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27