Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Балабанов: Учителят е най-важният човек за даване на посока

Платформата „Знам.бе“ – как се появи и каква е нейната цел? Какво могат да открият в нея учителите? Образованието трябва да бъде достъпно за всеки. Платформата „Знам.бе“ дава възможност на младите хора да открият качествено образование и бъдеща професия. Подкастът за учители "Знам.бе" продължава да набира голяма онлайн аудитория.

Виктор Балабанов, организационен психолог и основател на дигиталната платформа, разказва повече в "Нашият ден":

"Аз освен професионалист съм и баща. Докато помагах на сина си в ученето на отделните предмети установих къде мога да приложа своите професионални знания и умения и да го улесня в процеса на обучението. След това установих, че това може да бъде достъпно за мнго по-голяма аудитория."

Инструментариум – учителите на фокус

"Един от колегите ни – Ангел Георгиев – е учител. Той е основният двигател, който въвежда знанието за нас сред учителската аудитория. Така се срещаме с много учители, събираме обратна връзка и се опитваме да я върнем като полезен инструмент." 

Мисия

"Основната мисия на „Знам.бе“: Дефинирахе нещо отдавна познато – Ethos – Pathos – Logos. Това е основата на ученето, на образованието още от Древна Елада. Етос – това е ролята на учителя, на човек, който ще преведе ученика през по-лесния път, ще му даде подходящия инструмент. Ние сме се фокусирали да създаваме инструменти, адекватни на съвременния начин на живот, така че на учителите да им е по-лесно."

Пандемията и дигиталните платформи

"Пандемията засили нуждата от подобни инструменти. За момента моето наблюдение е, че има доста несъвършенства в дигиталния свят по отношение на образователни материали. Ние сме още много в началото. Честно казано, пандемията прескочи няколко етапа, което създава съпротива и от учениците, и от учителите."

Заменим ли е учителят

"100% за нас това е инструмент – помощно средство. Колкото по-голям набор от инструменти, толкова по-вероятно е аз да намеря подходящия. Това не е панацея, това е инструмент. Ние се съобразяваме с нуждите на учителя за момента. Учителят е може би най-важният човек в годините между 7 и 18 за даване на посока – посока на мислене, посока на избор, за развитие на младите хора."

Чуйте повече в зувковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53