За какво са ни кръчмите – ден след протеста на собствениците на заведения – разговор с политолога проф. Евгений Дайнов в "Нашият ден" за това защо човешкото същество се нуждае от баровете, клубовете, кафенетата...
"Още Аристотел е забелязал, че хората живеят на общности – не са индивидуалисти. И в каквито и ситуации да попаднат, първата им работа е да се съберат заедно. Тъй като хората формират общности, те трябва да имат места, където да общуват, да се гледат, да споделят мисли за общността и да поддържат общностния дух.
Навремето президентът на Чешката република Вацлав Хавел казва: "Комунизмът отмина, дайте сега да направим от масата държава – не държава на индивидуалисти, които се конкурират на пазара и се гледат лошо, а държава, съставена от общности, където хората да се грижат един за друг. Трябва да направим държавна политика, която да поддържа две важни средища – кварталния магазин и кварталната кръчма". Хавел е прав, че трябва да има насочени политики в държавите да се възстановят общностите. В целия цивилизован свят трябва да се преосмисли отношението към общностите, икономическата политика... трябва да се инвестира в общностите."
Хората не са родени да се мразят един друг. А кръчмите са изключително важни средища. Първо, в тези средища се слуша музика, второ, хората общуват помежду си. Това разделение, в което живеем вече доста време, и това отсъствие, нефункциониране на основните средищни места на нашите човешки общности е много пагубно – хората затова се овълчиха. Една от причините хората да се овълчат е, че престанаха да се срещат. Като не се срещат по между си, започват да се гледат с подозрение.
Като се получат тези изкривявания, започват да се проявяват човеконенавистничиски идеи и чудовищни конспиративни теории."
Чуйте повече в звуковия файл.
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg