Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Антоанета Райчева: Късметлийка съм, че участвах в оживяването на програма "Христо Ботев"

Жанровете не са само по дефиниция – те може и трябва да се преливат взаимно

Антоанета Райчева
Снимка: Булфото

През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" среща с лица и гласове от програмата. 

Антоанета Райчева – тя е била репортер, редактор, водещ, отговорен редактор и продуцент „Култура“ и „Образование“ в програма "Христо Ботев" на БНР. Близо 40 години... Това е началото, когато програмата започва да говори на слушателя, вместо да чете текстове и да записва интервютата предварително, да им каже онова топло "Добро утро" и да им разкаже историята по човешки, а не стерилно.

Досег с Радиото

"Това беше преди около 40 години. Завърших радиожурналистика в СУ и копнежа ми беше да започна в Радиото. И то в програма "Христо Ботев". Голяма късметлийка съм, че участвах в оживяването на програмата, когато започнаха живи предавания, директни включвания... Нещо като ментори ми бяха Гинка Асенова и Ваня Лазарова. 

Най-сладки са ми спомените, когато бях репортер – почти 20-ина години. И водехме, и си репортерствахме взаимно – това сякаш са ми най-скъпите спомени от радиоработата. Хубави спомени имам от учителя си проф. Веселин Димитров, който ни обясняваше видовете репортажи. И от колегата и мой състудент и приятел Георги Василски. Репортажите му бяха като радиопиеси. Моят професионален радиоживот мина в неговата компания. 

Сутрешният блок

"В Сутрешния блок нямаше буквално политически сюжети. Ние разказвахме за общество, за култура, гледахме да сме и полезни, и интересни. После в програмата мощно навлезе музикалната журналистика. Висшият пилотаж с журналистически средства да се правят образователни предавания. Документалистиката влезе даже и в Радиотеатъра. След толкова години съм сигурна, че жанровете не са само по дефиниция – те може и трябва да се преливат взаимно. Песента на Стефан Димитров и Васил Найденов "По първи петли" беше нещо като химн на предаването."

Старата къща – хубави и не толкова моменти

"Хубавите моменти бяха повече, категорично. Да спомена колегите и приятелите – Антонина, която сега е на пулта, Елинка – музикален редактор, Ваня, Ирен, Светла, Михайлина, Стаматина, Лидия и Краси. Поканихме си и кавалери – Жоро Василски, Петьо Колев, Петьо Пунчев, който гастролираше от "Хоризонт", Кирчо Калев – най-често с китара. Утрото наистина много се оживи. Много силен екип работехме тогава – и то думата "екип" тогава още не беше поредното клише.  

За думите

"Важно е истинските журналисти да подбират думите и да бъдат точни и прецизни в словото, без това да нарушава и възможността за разговорност в ефира. 

Имало ли е през годините опити за цензура

"Факт е, че Националното радио е най-свободното. Но през годините е имало и опити за цензура. Аз съм свидетел на два такива опита и участник в протеститеМного внимавахме да не се превърнем в професионални стачници. Реагирахме само когато беше наистина страшно. Единият път беше по времето на Жан Виденов, когато имаше брутален опит за цензура. В деня, когато отнеха микрофоните на "Хоризонт", колегите дойдоха в нашето студио – ние им го отстъпихме и после ни уволниха. Вторият път беше в по-близко време – май пак бяхме същите, които протестирахме. Трябваше да пишем декларации, да обикаляме улиците... пък и кой ли не се опита да ни яхне протеста... Аз си пожелах "Let It Be" – не толкова заради протестите, колкото да ви пожелая дълги години тази песен да звучи в ефира, защото е много хубава песен, а не като сигнал, че нещо в Радиото не е наред."

Програма "Христо Ботев" 

"Мисля, че Програма "Христо Ботев" заслужава да бъде слушана. Тази програма е уникална и много силна. Винаги може още по-добре, но мисля, че програмата намери себе си и работят страхотни колеги, много компетентни и в образование, и в култура, музикалните редактори, музикалните журналисти... Искам да ги поздравя. Мисля, че програмата ни е прекрасна."

За Капсулата на времето

"Обичайте радиото и нашата програма "Христо Ботев"."

Чуйте повече в звуковия файл.

*Антоанета Райчева – продуцент „Култура“ и „Образование“ – получава "Златният будилник" 2015 за цялостен принос в работата на програмата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51