В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество.
Музиката като мост към безсмъртието
На 152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски Йордан Камджалов изразява благодарност за възможността да говори по тези важни теми. "Аз и Мая Василева сме диригенти – и то много добри. Тя е по-добра от мен, ръководи най-големия детски хор в България, "Хора на медиците" и хора на "Музикалната лаборатория за човека". Благодарение на нея и аз станах част от ръководството на училището", споделя той.
За него музиката и образованието са двата основни стълба, които могат да променят обществото и да вдъхновяват младите. "Всеки ден чуваме за деца, които се дрогират и изпадат в насилие. Но ние трябва да дадем алтернатива – да ги възпитаваме в култура и просвета. Просвета-култура, просвета-култура и пак просвета – няма друг път", категоричен е Камджалов.
Образованието – стъпка към промяната
Като ръководител на училището "Д-р Мария Монтесори", Мая Василева също споделя ангажимента към просветата. "Утре ще направим мащабно училищно събитие, с което ще почетем паметта на Левски. Винаги отбелязваме всички празници, защото децата трябва да знаят и да се гордеят със славната ни история", казва тя.
Училището е първото в България, носещо името на д-р Мария Монтесори, и е създадено в период, когато малцина са знаели за нейните педагогически методи. "Ние вярваме, че всяко дете има потенциал, независимо от сферата. Нашият подход е да се фокусираме върху това, което децата могат, а не върху това, което не могат. Комплексирането на децата е абсолютно забранено. С любов и вяра във всяко дете, можем да възпитаме добри и реализирани хора", подчертава Василева.
Учителят – ключът към духовността и възпитанието
Камджалов и Василева са единодушни, че българският учител е в основата на образователната система, но често е недооценен. "Истината е, че в момента българският учител е смазан и потиснат. В някои училища родителите ръководят, но при нас най-важният човек е учителят. Децата знаят това и уважението към учителя е ключово. От първи до седми клас учениците стават прави в час и казват – "Госпожо, благодарим ви, че ни учите", споделя Василева.
Опозиция на апатията и депресията
Камджалов допълва, че просветата и културата са естествена опозиция на депресията и социалната апатия. "Преди 15 години създадохме Фондация "Йордан Камджалов" за подкрепа на българските таланти. Преди 10 години създадохме хора на "Музикалната лаборатория за човека", който служи на този потенциал. Преди една година основахме "Академия за човека", а съвсем наскоро, на рождения ден на Моцарт, аз поех ръководството на училището в Горна Баня с директор – Мая Василева. Всички тези стъпки са насочени към възпитаването на достойния човек", споделя той.
Заключение
И двамата ръководители са убедени, че работата с деца е най-важната инвестиция в бъдещето. "Децата са изправени пред брутални избори, които не би трябвало да правят. Те са захвърлени – не само в България, но и в Европа, и в света. Ако искаме промяна, тя започва с тяхното възпитание, култура и духовност", заключава Йордан Камджалов.
Слушайте!
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg