Премиерният спектакъл „ДНК“ от Денис Кели гостува на сцената на театър „Theatro” на 30 януари. Постановката по пиесата на съвременния британски драматург е на младия режисьор Стефан Зарев, събрал екип от съмишленици във фондация „Театър Нокс“ – младежка неправителствена организация, която се стреми да продуцира и реализира театрални представления.
„Текстът е изключително съвременно звучащ, занимаващ се с едни много болезнени за нашето общество теми, като насилието между младежите, като това – докъде може да се стигне в това насилие и какви са причините за неговата поява. Денис Кели има в тази пиеса много интересна трактовка на това явление – като продукт на отсъствието на обществото във възпитанието и в отглеждането на младите хора.
Спектакълът представя историята на група ученици, които неволно, увлечени в гаврата си с по-малък от тях съученик, правят така, че той да пропадне в дълбока шахта близо до града, където живеят. Изплашени от стореното, те решават да прикрият престъплението, което води след себе си редица неочаквани обрати.
За мен това е много интересно, защото тук имаме едно микрообщество, което до голяма степен е отражение на голямото общество“, разказа в „Артефир“ Стефан Зарев.
В спектакъла участват Мария Панайотова, Стефан Кондров, Румен Михайлов, Галина Иванова, Анатолий Ставрев, Марио Топалов, Димитър Димитров Димитров, Кристиян Топов, Владислав Стоименов. Сценографията е на Киряна Аврониева, композитор – Християн Георгиев.
Представлението е осъществено с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“ – Програма „Дебюти“.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg