Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Грозев: Не ни давайте съвети, вие убивате своите граждани!

Демагогията на руската дипломация – този „тролинг“ – е новата им стратегия

| обновено на 30.01.21 в 16:19
Христо Грозев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За новите разкрития на разследващите журналисти от „Bellingcat“, в което те доказват, че журналистът Тимур Куашев, правозащитникът Руслан Магомедрагимов и лидерът на движението "Нова Русия" Никита Исаев са били убити от същите служители на ФСБ, които опитаха да отровят Алексей Навални, в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ разказва Христо Грозев, един от екипа на „Bellingcat“.

Тримата убити са една подборка от многото жертви след пътуванията из Русия на групата за убийства на ФСБ.

Как става убийството на Тимур Куашев

"Единият от тях е журналист, завършил право на 26 години. От черкезки произход. Живеел е в Кавказ. Един от най-силните гласове на местната журналистика – блогър, пишещ за местни сайтове, които фокусират вниманието си върху правата на малцинствата, корупционните схеми на местната власт. Както и че местните структури на ФСБ измъчват арестанти. Също така Тимур Куашев започва да пише във фейсбук против управлението на Владимир Путин, че властта трябва да се смени скоро и да има избори. Критикува и външната политика на Русия. Въобще създал е много предпоставки, за да ядоса властта.

Един ден пристига групата за отравяне в неговия град Налчик. Вечерта той отива на театрално представление на майка си. Свидетели казват, че някой го среща на улицата, поканва го на разговор. Той тръгва с тях и неговото тяло е намерено на следващата сутрин със следи от инжекция под мишницата.

Едно от най-страшните неща, които открихме, е, че разследването за неговата смърт стига до извода, че смъртта му е естествена и че няма никакви отровни вещества в кръвта му. Но анализът и експертиза, които са направени, са изготвени от лабораторията, която се занимава с убийствата в Москва.

Другото потресаващо е, че по наши данни средното количество техни жертви на тази група за отравяния са от четири до шест души на година. За щастие не всички са умрели, но са били цел. Но това са хора опозиционери, журналисти, блогъри...

Ние засега сме доказали за трима убити, работим върху още двама доказано отровени, но не умрели, и те са много известни лица в Русия. Шокът е голям, защото в Русия наистина има група, която ходи и убива хора.“

Групата отровители

„Тя е по-голяма от тази, която отрови Навални, но в нея има ключови лица, без които тези операции не се случват. Трима души съвпадат с отровителите на Навални и тези от новите ни разкрития. При Навални бяха осем човека, а в случая с този журналист са били само четирима. И трима от тях съвпадат. Това са двама лекари и един химик – Осипов, Александров и Кудрявцев.“

Възможно ли е Владимир Путин да не знае за групата отровители и „дворецът“

„Естествено, че не е възможно. Но по-важни са последиците от този въпрос. Очевидно е, че той знае, че никой няма да повярва на отговорите му, че не знае, защото това означава да признае, че лидерът на Русия няма никаква власт и информация. Т.е., той казва нещо, което знае, че хората няма да повярват и това е страшният момент – те дори не се опитват да направят така, че да им повярват. Това означава, че изцяло разчитат само на силови методи. Това го виждаме и през масовите арести на хора по време на протестите от миналата седмица – те ги арестуват с аргумента, че не спазват противоепидемичните мерки. Те не искат да убедят никого, те иска да сплашват населението. Това е последна фаза на разпадането на една диктатура.

Но нашите разследвания продължават да разкриват мащаба на жестокостта на този режим. И Русия няма да забрави, това, което се случи сега. Путин загуби и политически пасивното население, което е около 1/3 част от населението и е ключова при избори. Сега и тя знае кой е лош, кой е добър. И тя също ще помни.“

Отпечатъкът „новичок“ в България

„Процесите са еднакви. Просто мащабът е различен и това, което помага на България, е, че е членка на НАТО и ЕС. В България „новичокът“ е по-скоро икономически, а при тях е екзистенциален. Българската прокуратура мълча и по казуса с Гебрев, както знаем. Те не търсят мотиви, не търсят Организацията за защита от химически оръжия за анализ. Тоест, прокуратурата сякаш избягва такива теми, както и тези с гласа и снимките на премиера. И е много страшно, че обществото приема за допустимо липсата на отговори по тези въпроси.“

Намесата на Русия в политиката на други страни

„Демагогията на руската дипломация – този „тролинг“, който те правят, е всъщност новата им стратегия – техни дипломати в един и същи ден критикуват западни страни за това, че изразяват мнение за случващото се в Русия и го наричат намеса във вътрешните работи на Русия, и в същия ден те същите се намесват във вътрешните работи на други страни. Както правят с България. Но в случая, за който разказвам днес, през него ние видяхме, че тази страна се е върнала в Сталинизма. Тази страна убива своите граждани. От тук нататък, тя не може да бъде стожер на поведение и да дава съвети на когото и да било. Защото те не са по-добри от Северна Корея. Така че основният отговор в общуването с Русия трябва да е – не ни давайте съвети, вие убивате своите граждани.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45