Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Янкова от УНИЦЕФ-България:

Ключов е учителят и се нуждае от подкрепа

| обновено на 02.02.21 в 17:06
Снимка: PIxabay

Учителят е ключовият ресурс и той трябва да бъде подкрепен“, каза в “Нашият ден" Мария Янкова, програмен директор „Образование“, УНИЦЕФ-България, в коментар към темата за усилията на УНИЦЕФ - България в политиките за образованието в ранна детска възраст.“

“В последните години нашата образователна среда се отвори много за деца със специални образователни потребности, за деца с различни затруднения. Истината е, че колегите имат нужда от допълнителна подкрепа.“

Промяна на подхода

“Ние фокусираме усилия от много години в сферата на ранното детско развитие. Ключово е това, което и вие споделихте, че ранното детско развитие всъщност изисква един малко по-холистичен подход. Не само в сферата на образованието, но следва да бъдат въвлечени и сферата на здравеопазването, социалната подкрепа, закрилата. Може би това е най-голямото предизвикателство и на ниво стратегии и политики. Ние апелираме ранното детско развитие да намери по-ясно място в тези политики.“

Фокусираме усилие по отношение на ранното учене. В момента реализираме за България един пилотен проект, “Гаранция за детето: Фаза III“, на който ще се опитаме да адресираме голяма част тези предизвикателства, които споделихте“, каза тя и поясни:

“В рамките на няколко компонента от този проект сме включили дейности, фокусирани върху ранната интервенция, т.е ранното идентифициране на известни затруднения в развитието на децата, така че те да бъдат максимално рано поети от съответните услуги. Включително интензивна подкрепа за колегите учители и специалисти, които работят в детските градини. Три са пилотните области, които проектът ще обхване – Сливен, Стара Загора и Бургас, включени са 30 детски градини“.

Ролята на семейството

“Много е важна и ролята на семейството преди детската градина и именно по тази причина се опитваме чрез различни интервенции да подкрепим под различна форма и него.“

За дефицита на подготвени кадри

“Като държава трябва целенасочено да работим за подготовката на тези кадри от университета. От изследвания знаем, че изключително малък проблем от учителите всъщност остават в системата на образованието. Последните години се влагат много усилия и инвестиции в това учителската професия да бъде по-привлекателна за по-млади и мотивирани колеги.“

Нагласите

“В последните години УНИЦЕФ периодично провежда замервания на нагласите на детските учители по отношение на определени приобщаващи практики, свързани с деца със специални потребности. И виждаме едно влошаване на тези нагласи. Когато говорим за повишаване на капацитет, за предоставяне на конкретни обучения на колегите, те трябва да включват компонент, свързан с промяна към една по-позитивна нагласа за мястото на всяко едно дете и за това какво всъщност дава образованието в масова среда по отношение на развитието.“

Повече за усилията на УНИЦЕФ можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17