Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Янкова от УНИЦЕФ-България:

Ключов е учителят и се нуждае от подкрепа

| обновено на 02.02.21 в 17:06
Снимка: PIxabay

Учителят е ключовият ресурс и той трябва да бъде подкрепен“, каза в “Нашият ден" Мария Янкова, програмен директор „Образование“, УНИЦЕФ-България, в коментар към темата за усилията на УНИЦЕФ - България в политиките за образованието в ранна детска възраст.“

“В последните години нашата образователна среда се отвори много за деца със специални образователни потребности, за деца с различни затруднения. Истината е, че колегите имат нужда от допълнителна подкрепа.“

Промяна на подхода

“Ние фокусираме усилия от много години в сферата на ранното детско развитие. Ключово е това, което и вие споделихте, че ранното детско развитие всъщност изисква един малко по-холистичен подход. Не само в сферата на образованието, но следва да бъдат въвлечени и сферата на здравеопазването, социалната подкрепа, закрилата. Може би това е най-голямото предизвикателство и на ниво стратегии и политики. Ние апелираме ранното детско развитие да намери по-ясно място в тези политики.“

Фокусираме усилие по отношение на ранното учене. В момента реализираме за България един пилотен проект, “Гаранция за детето: Фаза III“, на който ще се опитаме да адресираме голяма част тези предизвикателства, които споделихте“, каза тя и поясни:

“В рамките на няколко компонента от този проект сме включили дейности, фокусирани върху ранната интервенция, т.е ранното идентифициране на известни затруднения в развитието на децата, така че те да бъдат максимално рано поети от съответните услуги. Включително интензивна подкрепа за колегите учители и специалисти, които работят в детските градини. Три са пилотните области, които проектът ще обхване – Сливен, Стара Загора и Бургас, включени са 30 детски градини“.

Ролята на семейството

“Много е важна и ролята на семейството преди детската градина и именно по тази причина се опитваме чрез различни интервенции да подкрепим под различна форма и него.“

За дефицита на подготвени кадри

“Като държава трябва целенасочено да работим за подготовката на тези кадри от университета. От изследвания знаем, че изключително малък проблем от учителите всъщност остават в системата на образованието. Последните години се влагат много усилия и инвестиции в това учителската професия да бъде по-привлекателна за по-млади и мотивирани колеги.“

Нагласите

“В последните години УНИЦЕФ периодично провежда замервания на нагласите на детските учители по отношение на определени приобщаващи практики, свързани с деца със специални потребности. И виждаме едно влошаване на тези нагласи. Когато говорим за повишаване на капацитет, за предоставяне на конкретни обучения на колегите, те трябва да включват компонент, свързан с промяна към една по-позитивна нагласа за мястото на всяко едно дете и за това какво всъщност дава образованието в масова среда по отношение на развитието.“

Повече за усилията на УНИЦЕФ можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00
квартал

Какво се случва с незаконното строителство в софийския кв. "Овча купел"

Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са законосъобразни действия от районната администрация по изпълнението на дадени предписания от Дирекция за национален строителен контрол? Румен Димитров e подател на сигнала за незаконно строителство...

публикувано на 15.11.24 в 13:05

Девети национален конгрес по алергология: Нови перспективи за лечението на алергичните заболявания

В София се провежда Деветият национален конгрес по алергология, който се утвърждава като водещ научен форум в областта на алергологията. Конгресът включва дванайсет пленарни сесии, една специална постерна сесия за млади специалисти и шестнайсет симпозиума. Събитието привлича внимание не само с богатата си научна програма, но и с участието на..

публикувано на 15.11.24 в 12:17

Физиката оживява: Есенен ден на отворените врати във Физическия факултет

На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..

публикувано на 15.11.24 в 11:51