На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията, които променят живота ни. С думите "Добре дошли" факултетът отваря вратите си за малки и големи изследователи, които искат да се докоснат до магията на науката.
Тази година събитието е особено значимо, тъй като отбелязва 135 години от преподаването на физика в Софийския университет. По този повод в ефира на "Нашият ден" гостува доц. д-р Владимир Божилов, заместник-декан на Физическия факултет и преподавател в катедра "Астрономия". Ето какво сподели той:
"Физическият факултет има дълга традиция в това да популяризира на разбираем език най-новото и най-интересното от света на науката". Той подчерта значението на откритията, направени от български учени и техния принос към световната наука. "Голяма част от науката по целия свят се прави и с участието на български колеги. С част от тях ще могат да се срещнат всички слушатели, които днес от 11:00 часа до 15:30 часа посетят Физическия факултет на Софийския университет, за да покажем, че физиката е интересна, забавна и разбираема".
Физическият факултет се стреми да направи науката по-достъпна за широката общественост, доказвайки, че сложните концепции могат да бъдат разбираеми и увлекателни. Есенният ден на отворените врати е перфектната възможност за хората да се вдъхновят и да разберат колко вълнуващ и забавен може да бъде светът на физиката.
Чуйте в звуковия файл.
Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са законосъобразни действия от районната администрация по изпълнението на дадени предписания от Дирекция за национален строителен контрол? Румен Димитров e подател на сигнала за незаконно строителство...
В София се провежда Деветият национален конгрес по алергология, който се утвърждава като водещ научен форум в областта на алергологията. Конгресът включва дванайсет пленарни сесии, една специална постерна сесия за млади специалисти и шестнайсет симпозиума. Събитието привлича внимание не само с богатата си научна програма, но и с участието на..
Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла . Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници и редове пътуваме във времето, разбираме различни култури и философии, срещаме се с хора, които никога не бихме могли да срещнем. В Деня на четенето си припомняме, че с всяка страница можем да..
"И Дзин", известна още като "Книга на промените" , е древен китайски философски текст, който е поставил основите на философските и културни аспекти на Китай и продължава да оказва влияние върху глобалното мислене. Тази значима творба, създадена преди повече от три хилядолетия, се явява цялостна система за разбиране на природните процеси, промените..
По повод деня на четенето, организиран от фондация "Четене" в предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя един текст, който си заслужава да бъде чут и осмислен и мисли по темата. Когато бях малка, нямаше много начини за забавление и децата доста четяха, включително и аз. В един период на моето юношество, когато четенето беше..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg