Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

55 години от основаването на града

Раковски – градът без демографска криза

Три чисто нови детски ясли от 2016 г.

Снимка: БТА

Днес град Раковски чества своя празник. Навършват се 55 години от датата 3 февруари 1966 година, когато с Указ 100 на Президиума на Народното събрание селата Генерал Николаево, Секирово и Парчевич се обединяват в едно населено място, наречено град Раковски. За българите мястото е свързано с най-голямата католическа общност у нас.

Зам.-кметът на Община Раковски Йовко Романов разказва за празника и за развитието на града в “Нашият ден“.

“Искам да поздравя град Раковски с 55-годишнината от основаването на града. С право се казва, че се явява като перла в България, защото сме наследници на павликяните и сме като център на католицизма тук. По принцип градът е основан от три села, които и към днешна дата са изключително сплотени и като граждани целеустремени. Това, което ни обединява, определено е вярата и смея да кажа трудолюбието на нашите съграждани. Така че имаме повод и основание да се гордеем.“

“За съжаление с пандемичната обстановка няма да успеем да го честваме така, както ни се искаше, а ще бъде в един по-скромен порядък.“

Йовко Романов, Заместник кмет в Община Раковск

Промяната в града в последните години

“Смея да кажа, че от 2016-а насам градът се развива доста бурно, бяхме отбелязани на световната карта с посещенията на папа Франциск. Изключително мащабно градът започна да се развива чисто инфраструктурно и образователно. Нашият чисто естествен прираст от година на година се подобрява, което означава, че градът и общината се превръщат в предпочитано място за живот и за нашите съграждани, и за външни хора. Градът от 2016 г. досега претърпява едно наистина приятно развитие и откъм живот, и откъм култура. И самобитността на Раковски успява да се запази, което е знак, че развитието, вярата и самобитността могат да вървят ръка за ръка.“


В Раковски се преселват все повече хора

“Според мен това се дължи, на първо място, на географското положение на града. Близо сме до автомагистралата. Южна България е една търговска зона, която също се развива. Има поминък за хората. Освен всичко друго, може би и католицизмът като вяра задържа хората на това място. И кой където и да ходи в чужбина, все пак в един момент се завръща тук в града“, казва Романов и посочва:

“Нямаме устойчива емиграция, по-скоро се забелязва в последно време, че външни хора търсят място за живеене и в общината, и в самия град. И не на последно място, искам да кажа, че от 2016 г. досега, поради увеличения брой на новородените деца, сме направили три чисто нови детски ясли и две градински групи, като в последните анализи от тази година осъзнаваме, че с новите бройки родени деца ще ни трябват още две групи, което означава, че ръстът се покачва и при нас демографската криза я няма. Имаме деца, имаме млади хора и се гордеем с това. Всички си остават тук, или поне по-голямата част.“


Тази година имаме четири нови класни стаи по същата причина, че просто няма места в старите сгради. И продължаваме да растем. За следващата година планираме още поне две или четири.“

“Формулата за успех едно малко населено място да просъществува, е да намерим начин да задържим младите хора, да им осигурим поминък. За нас е важно условията, които създаваме в града, по нищо да не отстъпват на големия град. И в същото време малкото населено място има редица предимства пред големия град – спокоен начин на живот, къща с двор. Тези неща трябва много да се рекламират, трябва да се убеждават хората, че не е задължително да е лошо да си в едно по-малко населено място.“

Църквата „Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски

Има ли безработица

“Смея да кажа, че с безработицата сме много добре, може би 7-8% да има безработни. И аз често се шегувам с г-н кмета, че при нас безработните са само тези, които не искат да работят, сиреч мързеливите. И тези, които действително нямат шанса да работят, т.е трудоустроените хора. За всеки друг човек, който има нагласата да работи и желанието да го направи, със сигурност може да се реализира в не една или две сфери.“

Повече за развитието на град Раковски, както и коментар за изборната дата през април, можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Голямата диктовка": Коя дума затрудни най-малките участници?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъждаме значението на "Голямата диктовка", проведена в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това събитие предизвика голям интерес и събра участници от различни възрасти, които имаха възможността да демонстрират своите умения по правопис. В интервю за предаването д-р Ивета..

обновено на 03.06.24 в 13:24

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха намерението си да работят заедно за реализирането на тази инициатива. Те се стремят да насочат..

обновено на 03.06.24 в 11:57

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България..

обновено на 03.06.24 в 10:03

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20