През февруари се очаква в работата със системата на електронните рецепти да се включат около 1500 от над 3500 аптеки в страната. Дали това е реалистично и как изглежда картината към този момент – коментира главният секретар на Българския фармацевтичен съюз (БФС)– Димитър Маринов в “Нашият ден“.
“До края на април лекарите би трябвало да могат да изписват и хартиени рецепти, и електронни. Подчертавам, че ако лекарят ви изпише електронно някаква терапия, т.е лекарствени продукти през Националната здравно-информационна система, той не би трябвало да ви издава хартиена рецепта. Ако изпише на хартия пък рецептата, тя не би трябвало да влиза в Националната здравно-информационна система. Това е за преходния период. Разбира се, всички издадени хартиени рецепти, които са валидни и са в срок на изпълнение, ще бъдат изпълнявани след 1-ви май до валидността на издаденото хартиено предписание. Но би трябвало от 1-ви май вече да бъдат само електронни предписания.“
Колко от аптеките към момента изпълняват електронни рецепти
“Държавата или поне “Информационно обслужване“, които разработват електронната рецепта, са готови в голямата си част с електронните приложения, свързани с електронната рецепта. Но остават софтуеърните компании, които разработват софтуеър за аптеки и за лекарски практики, те да успеят да включат своите софтуеъри и да ги свържат с ядрото на Националната здравно-информационна система. Сутринта си направих труда и прозвъних една голяма част от софтуеърните компании да ги попитам до каква степен те са готови със своите разработки. Някои от тях са 100%, т.е. всичко работи. Други имат известни проблеми и съответно работят по отстраняването им.“
Степента на готовност на аптеките
“На регулаторна база сме готови, иначе казано, Наредба №4, която касае предписването и отпускането, беше актуализирана във връзка с електронната рецепта. Предната седмица приключи и договарянето с Националната здравноосигурителна каса, т.е промяната по договора също е факт вече. Очакваме публикуването ѝ в Държавен вестник, което вероятно ще стане в петък. И няма никакъв проблем от регулаторна гледна точка да бъдат изпълнявани рецепти. Става въпрос за технически проблеми.“
Повече за сроковете за електронните рецепти можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg