Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помощ за абитуриенти в неравностойно положение

Снимка: Фейсбук, НССБ

Националното сдружение на сираците в България (НССБ) организира за седма поредна година в Плевен "Фестивал на красотата 2021".

Това съобщи председателят на сдружението Слави Михайлов в “Нашият ден“.

Целта на инициативата през изминалите години беше да се осигурят чрез дарения тоалети и обувки за абитуриенти, които са в неравностойно социално положение и са добри ученици в Плевен и региона, както и провеждането на звезден бал.

“Фестивалът се организира за седма поредна година за Плевен и за областта. Директорите на училищата и на социалните центрове в срок до 20-и февруари ни подават информация, мотивирани писма, в които описват социалния статус на предложените от тях ученици, които предстои да бъдат абитуриенти през месец май и имат нужда от подкрепа“ – каза Слави Михайлов и поясни:

“Лицата, които трябва и могат да бъдат подпомогнати, трябва да са: сираци с един родител и от многодетни семейства, с остри социални и здравни индикации. Както и от семейства с нисък социален статус.“

“Тази година, вместо да осигуряваме костюми, рокли, обувки на абитуриентите, сме решили, предвид пандемичната обстановка в страната, да им осигурим еднократни финансови помощи в размер на 150 лв. Които считаме, че са достатъчни за покриване на разходи, примерно при кандидатстване, за такси, или пък те самите, ако решат, могат да си заплатят някакви други разходи, които имат нужда.“

Как се оцелява извън социалния дом

“Връщате ме в детските ми години. Аз самият съм бил по такива домове. Кошмарно е! Просто излизаш в нищото. Започваш тепърва нов живот. За съжаление в днешно време почти не виждам никаква промяна, младежите и девойките, които напускат, са неориентирани – нямат мечти“ – разказва Михайлов и уточнява:

“Аз напуснах през 1999 г. социалния дом. От тогава досега няма промяна от страна на институциите, които обгрижват до 18-20-годишна възраст момичета и момчета, лишени от родителска грижа. През годините многократно сме повдигали темата. Това никъде не е уредено нормативно, нито в законов акт, нито в наредба – какво се случва с младежите, когато напускат институциите.“

“В България има над 254 центъра за настаняване от семеен тип. През годините се създадоха приемни семейства. Децата се отглеждат в социален център и се настаняват в приемна грижа, било то професионална или непрофесионална. Тези деца по никакъв начин не се обхващат. Преди две години имахме случай на момче от Кнежа, което завърши гимназия по земеделие, неговите приемни родители са му казали, че на 31-ви май той трябва да напусне дома, в който живее, тъй като държавата спира да плаща за него.“

От сдружението на сираците очакват до 20 февруари предложения от директорите на училища за деца, които имат нужда от подкрепа – сираци, с един родител и от многодетни семейства с нисък социален статус. Писмата ще се приемат на имейла на сдружението nss_bul@abv.bg, поясни Михайлов.

Досега чрез дарителската инициатива са подпомогнати общо 239 зрелостници, които са получили мечтания тоалет за абитуриентския бал, незабравима празнична вечер с участието на популярни изпълнители, както и съдействие за работа и продължаване на образованието си във ВУЗ, каза председателят на НССБ.

Повече за кампанията можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35