Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Юси Бьорлинг

Снимка: bjorlingsocietyusa.org

В предаването ще отбележим 110 години от рождението на един от водещите тенори в ХХ век – Юси Бьорлинг с някои от архивните записи от 30-те и 40-те години на миналия век. В съботната вечер (6 февруари) от 20 часа програма „Христо Ботев“ ще излъчи две цели оперни творби – „Палячи“ на Руджеро Леонкавало и „Манон Леско“ на Джакомо Пучини.

Юхан Юнатан Бьорлинг е роден на 2 февруари 1911 г. в шведския град Борленге, умира на 9 септември 1960 в Стокхолм. Още приживе е наречен „шведския Карузо“, носител е на Грами в годината на смъртта си, а още през 1944 г. е удостоен с почетното звание „Придворен певец на Швеция“.

През 1937 г. тенорът дебютира в Карнеги хол, а на следващата година е в Метрополитън опера като Родолфо в „Бохеми“ на Пучини. Именно на сцената на този театър в периода 1940-1950 г. шведският тенор създава прекрасни образи с централните роли във френски и италиански репертоар: „Трубадур“, „Риголето“, „Аида“, „Бал с маски“, „Палячо“, „Селска чест“, „Фауст“, „Ромео и Жулиета“, „Бохеми“, „Мадам Бътерфлай“, „Тоска“ и „Манон Леско“. Негови партньори са други забележителни певци като Зинка Миланова, Виктория де лос Анжелес, Роберт Мерил, Ленард Мерил, Борис Христов и др.

Днес на името на Юси Бьорлинг е учредена престижна стипендия в колежа „Густавус Адолфус“ в Сейнт Питър, Минесота. Архивът с негови представления, фотографии, писма, концертни и оперни програми, рецензии и отзиви се съхранява в „Якобс скуул оф мюзик“ в университета Индиана в Блумингтън, САЩ. Вдовицата на Бьорлинг, също оперна певица и актриса Ана-Лиза Бьорлинг, заедно с Андрю Фаркас публикува биографична книга за съпруга си, в която го представя като любящ баща и съпруг и щедър колега, макар че не скрива пагубното влияние на алкохола в живота му. На 15 март 1960 г. по време на постановка на „Бохеми“ в лондонската Ковънт гардън, Юси Бьорлинг получава сърдечна атака. Въпреки това успява да изкара докрай представлението, но умира 6 месеца по-късно. В този период са направени и неговите последни записи – „Реквиема“ на Верди заедно с Леонтин Прайс, Розалинд Елиас и Джорджо Тоци, реализиран от Дека рекърдс под палката на Фриц Райнер. На 9 септември същата година тенорът напуска този свят.

Юси Бьорлинг в студио
„Палячи“ от Руджеро Леонкавало, запис от 1953 г.
Действащи лица и изпълнители:
• Канио, собственик на трупа пътуващи артисти (Палячо) – Юси Бьорлинг, тенор
• Неда, негова жена (Коломбина) – Виктория де лос Анджелис, сопран
• Тонио, артист от трупата (Тадео) – Ленард Уорън, баритон
• Бепо, артист от трупата (Арлекин) – Пол Франке, тенор
• Силвио, млад селянин – Робърт Мерил, баритон
• Селяни – Джордж Чехановски и Ричард Райт
RCA Victor симф. орк.; хор „Робърт Шоу“, Колумбийски момчешки хор
Диригент – Ренато Челини

Съдържание на „Палячи“ от Руджеро Леонкавало


„Манон Леско“ от Джакомо Пучини, документален запис „Метрополитън опера“, 10 декември 1949 г.
Действащи лица и изпълнители:
• Манон Леско – Дороти Кирстен, сопран
• Ренато де Грийо, студент, любовник на Манон – Юси Бьорлинг, тенор
• Леско, брат на Манон, сержант – Джузепе Валденго, баритон
• Жерон де Ревоар, главен ковчежник на Амиен – Салваторе Бакалони, бас
• Едмондо, студент – Томас Хейуърд, тенор
• Ханджия – Джордж Чехановски, баритон
• Певец – Жан Мадейра, тенор
• Учител по танци – Алесио де Паулис, тенор
• Фенерджия – Пол Франке, тенор
• Сержант – Клифърд Харвот, баритон
• Морски капитан – Ози Хоукинс
Хор и оркестър на Метрополитън опера
Диригент – Джузепе Антоничели

Съдържание на „Манон Леско“ от Джакомо Пучини



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50