Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Витанов: Трябва да спре експлоатацията на хората, които работят у дома

| обновено на 08.02.21 в 09:52
Снимка: БГНЕС

В края на януари членовете на Европейския парламент приеха законодателна инициатива и призоваха Европейската комисия да предложи законодателен акт, който позволява на работещите с цифрови устройства да ги изключват извън работно време. Какво още включва регламентът, изготвен от евродепутатите и какви са правилата, с които ЕП регламентира условията и безопасността на труд при дистанционната работа. Коментар в "Нашият ден" прави евродепутатът Петър Витанов:

Основни правила

"Приетото по повод резолюция на ЕП настоява ЕК да изготви законодателен акт, който да регламентира минимални изисквания за работа от дома. Защото по време на тази пандемия с 30% са се увеличили хората, които работят в домашни условия. Разликата между служебния и личния живот се разми. И една трета от тези хора, които работят надомно, се оплакват, че има се налага да работят повече от максимално определените 48 часа на седмица. Много често работници и служители се превръщат в обект на експлоатация

Ние смятаме, че правото да се изключиш, да се откъснеш от работната среда за тези, които работят през цифрови и електронни устройства, трябва да се превърне в основно право в ЕС. Трябва да спре все по-голямата експлоатация на хората, които работят у дома. Те трябва да имат право да изключат своите цифрови и мобилни устройства, без това да някакви негативни последици за тях."

Петър Витанов подчерта, че тази тенденция да се работи от дома няма да се преобърне след края на пандемията. "Хората все повече ще работят от вкъщи или в надомни условия. Това налага този законодателен акт, за който ние настояваме. Това, че винаги си на линия, по данни на научната общност, увеличава риска от депресия, тревожност и т.н.

Евродепутатът е категоричен, че условията на труд би следвало да бъдат еднакви за целия Европейски съюз.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Ваня Григорова

Ваня Григорова: Самоексплоатацията не бива да се неглижира

"Ние станахме жертви – жертви на нашите телефони, имейли, компютри. По време на локдауна всеки трети работник е работил от вкъщи и това спаси живота на много хора, но заедно с това мнозина страдат от вредни странични ефекти. Изолация, умора, депресия,..

обновено на 08.02.21 в 10:48

Мария Титопулу: Хоум офис – рискове и неизвестни

Какви са рисковете при работата от вкъщи? Как биха могли фирмите, извършващи контролните изследвания, да си свършат работата в условията на “хоум офис“?  Темата коментира Мария Титопулу , д-р по социална медицина и зам.-управител на първата..

обновено на 08.02.21 в 11:31
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята..

обновено на 21.01.25 в 11:58

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина,..

публикувано на 21.01.25 в 09:58
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в..

публикувано на 20.01.25 в 15:46