„Театрални алтернативи“ е нов проект на театралния режисьор, педагог и продуцент Елена Панайотова. Програмата е адресирана както към почитателите на театралното изкуство, така и към хората, които правят театър. Идеята се ражда в сегашните условия на пандемия, когато творците превърнаха дигиталното пространство в сцена, за да запазят връзката си с публиката.
Замисълът е „Театрални алтернативи“ да представя два пъти в месеца в дигитална среда подбрани спектакли на независими артисти и организации у нас, действащи в сферата на алтернативните театрални практики през последните 15 години.
След излъчването на представленията зрителите имат възможност за разговор с авторите им в реално време, да задават въпроси и да дискутират какви са тенденциите в сферите на документалния театър, физическия театър, танцовия театър, device пърформанса, театъра за социална отговорност, site-specific театъра, плейбек театъра и приложния театър.
Достъпът до излъчваните спектакли и дискусии е свободен.
Програмата започна на 8 февруари с представяне на спектакъла „Невидими № 3: Дом“ на Студиото за документален театър VOX POPULI и последвала дискусия с режисьорката на постановката Неда Соколовска и актрисата Мадлен Чолакова.
Водещ на онлайн излъчванията и модератор на срещите с авторите на спектаклите е актрисата Василия Дребова.
Кои представления и творци ще бъдат представени в следващите месеци до 25 май и къде могат да бъдат гледани, разказа в „Артефир“ програмният ръководител на „Театрални алтернативи“ Елена Панайотова.
Програмата се осъществява с подкрепата на Националния фонд „Култура“.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg