След успеха на на романа “У майкини“ популярният български сценарист, драматург и писател представя втора част на сатирата, посветена на българската народопсихология – “Майкини и другите“.
“Майкини не са място, те са състояние на духа. Майкини са навсякъде. Може да ги срещнете в “Люлин“, може да ги срещнете в Провадия, може да ги срещнете и в Лондон, и в Чикаго.“
“Навсякъде, където българинът отиде, носи този дух със себе си и всичките консумативи. Българите, където и да живеят по света, правят туршии, колят прасета, варят ракия. Целият този консуматорски свят си върви някак натоварен на каруцата заедно с тях" – казва Иво Сиромахов в “Артефир“ и акцентира –
“Големият ни проблем в България е, че ние се проваляме във възпитанието на децата си. Вместо да ги учим как да живеят в общности, да създават екипи, отбори, ние ги учим на точно обратното. Неслучайно имаме такива поговорки: “Вълкът има дебел врат, защото си върши работата сам“, всякакви неща, които ограждат човека от света. И всъщност ние възпитаваме едни социопати.“
Училището
“Да не говорим, че отношението на българина и към училището е подобно. Вместо родителите да гледат на училището като на място, където децата да се учат да придобиват някакви знания и социални умения, за повечето българи училището е място, където да им гледат децата. Там да ги оставяш да ти ги гледат, за да не се занимаваш. И затова сега изпаднаха в такива кризи, когато им се наложи онлайн обучение, защото, когато децата им са вкъщи, те не знаят какво да правят с тях. Мисля, че оттам идва големият проблем с националния манталитет, а оттам пък произлизат всички останали, защото те се проектират в политика, икономика, култура, във всичко“, казва още авторът.
Едно от най-интересните изобретения в книгата е “Завистомер“.
Повече можете да чуете от звуковия файл.Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg