Продължава звездната серия на гостуващи артисти на сцената в зала „България“. Преди седмица на пулта застана Найден Тодоров – директорът на Софийската филхармония, за да дирижира концерт с музика на Дмитрий Шостакович и солист Максим Венгеров. Преди симфонията на Шостакович той се обърна към публиката и каза.
„Днес ние живеем в едно особено време, когато, ако се огледаме какво се случва по света, виждаме как хората се борят за своето здраве, виждаме също така, как в тази борба решават, че някои неща могат да останат настрани. Така тези неща постепенно умират, защото онова, което не е в нашето съзнание, онова, което не е в нашето сърце, то умира. Съвсем наскоро ме попитаха „Какво толкова може да се случи, ако културата за малко спре?“ Мога да отговоря. Културата в последните години се превърна в бизнес. Ние кандидатстваме по проекти, на нас ни трябват билети и аз благодаря, че сте тук. Ние работим като предприятие. И какво се случва? Културата малко по малко взима своя ход назад и хората губят своята емпатия. Хората губят своето усещане за съпричастност към близкия и към далечния. Резултата виждаме навсякъде по света днес. Разделени – това е думата за днешния свят. Културата е онова, което може да ни върне обратно – всички заедно, независимо какви са мненията ни по различните въпроси. И точно това е голямата опасност, ако ние загубим изкуството, ако ние загубим културата“.
И ето тази седмица още едно име от световната сцена ще свири в София. Тя е легенда, името ѝ е свързано с тези на Святослав Рихтер, Йосиф Бродски, Курт Мазур, Курт Зандерлинг, квартет „Бородин“ ... Пътят ѝ започва в Тбилиси през 1945 г. Там се установили родителите ѝ по време на войната след като напуснали Одеса. След успешното начало на кариерата си и след като става лауреат на едни от най-големите конкурси – „Джордже Енеску“ в Букурещ, „Маргарита Лонг“ в Париж, Ккралица Елизабет“ в Белгия започва успешната ѝ кариера. Продължава в Москва, а след това във Виена. Носителка е на много престижни награди, както за своите записи, така и високи държавни отличия в Австрия и Грузия. Последната е наградата на Опус класик в категория инструменталист на годината. Последният й диск е от миналата година – вариации и сонати на Роберт Шуман. През 2019 издаде интеграл на сонатите за пиано на Франц Шуберт, а в момента записва всички клавирни сонати на Волфганг Амадеус Моцарт.
В четвъртък (18 февруари от 19 часа) в зала „България“ ще свири Елизавета (Елизабет) Леонская. В списание „Диапазон“ Андре Букурещлиев пише за нея: „Пътят на Леонская е път от върхове. С надхвърляне на себе си, с взискателност, със страст и интелигентност, тя се нарежда сред най-великите, не само от днешния ден, но и в годините: нарежда се до Клара Хаскил, до Липати, плюс в допълнение модерността“.
За срещата си с българската публика е избрала концерт за пиано и оркестър №3 в ми мажор на Бела Барток.
„Много го обичам, но не го свиря често“, каза тя.
В звуковия файл може да чуете какво сподели пианистката за живота си, за срещите, за плановете си.
На концерта ще бъде изпълнена и симфония №39 в ми бемол мажор, К543 от Волфганг Амадеус Моцарт.
На пулта ще бъде младият унгарски диригент Роберт Фаркаш, асистент на Иван Фишер в Оркестъра на Концертхаус – Берлин и Фестивалния оркестър в Будапеща.
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg