Дзен будизмът не е религия, нито философия; не е психология или наука. Той е начин на живот и път за освобождение, който е прямота, замах, усет за красотата, но преди всичко – способност за преобразяване. Само когато в съзнанието ти няма неща и съзнанието ти не е в нещата, ти си свободен и духовен, празен и чудодеен. Алън Уотс е един от най-големите авторитети в областта на източната философия. Именно той в средата на миналия век хвърля мост между Запада и Изтока, въвеждайки западния читател в източната мисъл и култура. Уотс е познавач не само на дзен будизма, но и на индийските и китайските духовни традиции като цяло. „Пътят на дзен“, издадена преди десетилетия, се смята за основополагащ труд в областта на дзен будизма.
Любен Козарев, управител на издателство "Изток-Запад", представя две книги на Алън Уотс: „Пътят на дзен“ и „Философиите на Азия“ – в превод на Юлиян Антонов и Крум Ацев.
"Бих искал да започна с това, че тези две знакови книги са преведени от двама знакови преводачи. Преводът на „Пътят на дзен“ е дело на Крум Ацев и действително това е основополагаща книга. А пък "Философиите на Азия" е една от многото книги, които направихме с моя приятел Юлиян Антонов. Това са наистина знакови фигури в представянето на източната култура изобщо в България. Не е пресилено да се каже, че преводачът е един вид съавтор, тъй като без адекватно предаване на такива сложни и деликатни материи, те биха били недостъпни на съответния език.
Алън Уотс – самите китайци казват за него: "Той беше изключителен, той до такава степен бе приел в съществото си основните идеи на източната култура, мироглед и философия, че беше един от най-добрите познавачи в света по тези въпроси". А Юлиян Антонов казваше: "Алън Уотс е фигура, която тепърва ще бъде оценявана". Знае се, че той е бил свещеник в Епископалната църква. Съвсем млад заминава за САЩ, там се отказва от свещеничеството и поема пътя си да търси учител. Алън Уотс е от хората, които допринасят най-много за навлизането в западната култура изобщо на източните философии.
"Пътят на дзен" – по някакъв начин "Философиите на Азия" стъпва на тази книга. Уотс даже в тези лекции си играе със своя академичен труд. Той живее в преломни за западната цивилизация времена. Още тогава са били видими деструктивните процеси, които текат в това общество. Но в същото време точно това е и периодът, за който може да се твърди, че е един от най-творческите периоди на западната цивилизация. Алън Уотс започва предговора на първото си издание, че се появяват нови области на познанието – психологията, психотерапията, философията на науката... – и това едва ли е случайно. Алън Уотс прави така, че дзен става изключително популярен в САЩ. По някакъв начин Алън Уотс е един от бащите на бийт поколението. Той вкарва в употреба идеи, които определено от този момент нататък оказват изключително влияние върху западната мисловност. Уотс е първият, който систематично запознава западната четяща публика с основополагащите идеи на източната философия.
Човешкият дух – и на Изток, и на Запад – е един и същ. Той е във вечно търсене на смисъла.
Писането на дзен е много деликатна работа. Силата на Алън Уотс е, че той успява по един достъпен начин да напипа живия пулс на тази невероятна култура и философия – източната – неща, които касаят всяко живо същество. Този ироничен стил на Алън Уотс – той успява да спази златната среда – да говори от извора и да го каже по начин, който е разбираем, без да опростява, е умело предаден от преводачите.
А днес, когато се създават предпоставки човекът да става все по-несвободен, все по-откъснат от своята същност, все по-подлежащ на манипулации, т.е. все по-малко способен да бъде друг, дзен е начин.
Чуйте повече в звуковия файл.
Алън Уилсън Уотс (1915–1973) е един от най-големите авторитети в областта на източната мъдрост. С дейността си като писател, философ и лектор хвърля мост между Запада и Изтока, запознавайки западния читател с източната философия и култура. Алън Уотс е познавач както на дзен будизма, така и на индийската и китайската духовна мисъл като цяло. Неговата култова книга „Пътят на дзен“, издадена преди десетилетия, все още се смята за основополагащ труд в областта на дзен будизма. „Мъдростта на несигурността“ е друга впечатляваща творба на Уотс, която акцентира върху неспособността на съвременния човек да живее тук и сега, а непрестанно да преживява миналото или да се тревожи за бъдещето. Алън Уотс е автор на над 25 книги, сред които са още „Дао на водата“, „Мит и религия“, „Култура на контракултурата“, „Будизмът: Дао на философията“, „Духът на дзен“ и на множество статии.
Изложбата "Вътрешни състояния – кораби и острови" на главен асистент Надя Текнеджиева представя обекти изработени от порцелан, в нейния неповторим елегантен и изящен стил. Творбите са вдъхновени от една от източните философии, където миналото е пред нас – ние вече сме го видели, настоящето сме ние – това се случва тук и сега, а бъдещето е зад гърба..
На 5-и август започва Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета". Той се провежда в град Созопол, Бургас и Черноморец. За поредна година в рамките на изданието гостуват и обменят опит театроведи, кукловоди, специалисти по темата, артисти, любители от различни точки на Европа, сред които специално за първи път ще..
В епизод 459 "Трамвай по желание" отдава почит към големия театрален и кинорежисьор Методи Андонов във връзка с неговата 90-годишнина. Майсторът на постановката е роден на 16 март 1932 г. в село Калище, Радомирско. През 1955 г. завършва ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" в София със специалност театрална режисура, след което работи в Бургаския драматичен театър,..
Много са причините да обърнем специално внимание на тазгодишното издание на пътуващото международно биенале "Манифеста". Първо, защото се провежда в Прищина, столицата на Косово. Акцентът му е върху Западните Балкани. Свързано е със създаването на истории и споделянето им между различни култури и общества. И не на последно място - Институтът за..
"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 25 до 31 юли. Ето и някои от акцентите в предаването от 31 юли. Столичната галерия nOva art space представя ежегодната си лятна колекция до края на месец август. Експозицията традиционно включва подбор от произведения на..
Всеки човек, живял някога, поне веднъж е вдигал очи към небето и се е питал сами ли сме в космоса. "Има две възможности: или сме сами във Вселената, или не..
Изложбата "Вътрешни състояния – кораби и острови" на главен асистент Надя Текнеджиева представя обекти изработени от порцелан, в нейния неповторим..
Село Голям чардак се намира в община Съединение и е на по-малко от 40 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 800 човека, а напоследък в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg