Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хумористична рубрика „Рязко“:

Класовото разделение в днешна България

Добро утро. Преди всичко трябва с тъга да признаем, че единственото ясно и категорично твърдение във връзка с описанието и класифицирането на човешкото общество е, че то не подлежи на ясно и категорично описание и класифициране. Мен лично най ме боли от иначе атрактивната теория, че войните в Европа са се водили между винопийците и биропийците. А къде остават ракиджиите, тоест Балканите с нашите многобройни войни? А къде остават водкаджиите, сиреч Русия и Полша, които също имат богат военен опит? Съответните учени мълчат.

Но да се съсредоточим върху класовата структура на обществото. Най-модерната теория, която поне на мен ми е известна, е на професор Савидж за седемте социални класи на 21 век – елит, солидна средна класа, техническа средна класа, нови заможни работници, традиционна работническа класа, начинаещи работници в сферата на услугите и прекариат. Можем ли да опишем по този модерен начин българското общество? Опитаме ли ще се спънем! Например къде да сложим огромната маса хора, слагащи кисело зеле? Елит ли са, щом практикуват това изкуство? Хайде сега, зеле и елит! Солидна средна класа ли са те, щом имат пари за зеле, сол и хрян? Звучи несериозно. Техническа средна класа ли са, щом са се посветили на занимание, изискващо знания, майсторлък и опит? Надали.

Ами многочислените българи, харесващи чалга? На дъното ли са те, сред прекариата? Доста от тях обаче са заможни, значи гравитират към елита, но пък какъв елит с чалга.

Ще каже някой – хайде сега кисело зеле или чалга, тук става дума за друго! Добре, но милиони хора у нас слушат чалга и/или слагат зеле. Ако ги махнем от разсъжденията ни, какво остава? Ще ви кажа – остава единственият категорично ясен елемент в класовата структура на българското общество.

Лорд Евгени Минчев. Не е ясно за какви заслуги към короната е получил благородническата титла, но човекът си има съответния документ. Освен това пише стихове, композира и пее песни. Освен това очевидно е материално обезпечен. Типичен елит според класификацията на професор Савидж. Ето гръбнакът, около който може да бъде изградена класовата структура на българското общество. Как даден нашенец се съотнася спрямо родния лорд определя неговото място в социалната ни йерархия.

Сега, след като методологията вече е ясна, удовлетворен се оттеглям, като ви пожелавам приятен ден.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Марио Варгас Льоса и "Лудориите на лошото момиче” с ново издание

Излезе от печат един от шедьоврите на Нобеловия лауреат Марио Варгас Льоса. "Лудориите на лошото момиче " в превод на Катя Диманова вече е на книжния ни пазар. Това е любовен роман, съвършено нов за мен жанр. Във всички мои предишни книги има любовна интрига, но аз никога не съм я извеждал на преден план. Сега вече се чувствам достатъчно съзрял,..

публикувано на 28.07.24 в 10:25

Фестивалът "КиноГледка" с първо издание

На 2-ри и 3-ти август в лятното кино на с. Ново село, област Видин, ще се проведе първото издание на кинофестивала "КиноГледка". Двудневната му програма включва нови български филми. Вечерите са с вход свободен. "КиноГледка" е проект с три основни цели: Да запознае Новоселяни, приятели и гости с българското независимо кино и да възвърне..

публикувано на 28.07.24 в 09:05

Алтернативни летни олимпийски игри София 2024

В редакция "Хумор и сатира" смятаме, че мястото на олимпийските игри, особено летните, е в София и затова организирахме алтернативни. Освен информация за тях, тази неделя веднага след новините в 18 часа ще можете да чуете още: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Коста Цонев, Жоржета Чакърова,..

публикувано на 27.07.24 в 18:34

Екстракти от живота

"Не съм спирал да чета вече 42 години, пише Светлозар Желев на корицата на стихосбирката си "Екстракти", която излезе наскоро. Издателят му Георги Гаврилов пък твърди, че той е непознат като поет, "непознат и за себе си. Затова поезията му е изследване – и на себе си, и на онези краткотрайни моменти, в които клъстерите на поетичното гнездят". Обаче..

публикувано на 27.07.24 в 08:35

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10