Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой:

Проф. Милена Моллова: Оцеляват само напълно отдадените на музиката

Проф. Милена Моллова
Снимка: БГНЕС

Световноизвестната пианистка и педагог проф. Милена Моллова празнува на 19 февруари рождения си ден. Нейният път на концертния подиум е изпълнен с много успехи, награди, гастроли и артистични върхове, многократни концерти във всички страни на Европа – в Япония, САЩ, Канада. Започва да свири на 5-годишна възраст, а на 13 прави дебют като солист на Софийската филхармония. Тя е потомък на стария възрожденски род Моллови от село Беброво, което е близо до град Елена.

Милена Моллова е Главен герой в “Нашият ден“

Род и произходПроф. Милена Моллова

“Аз съм горда с моя произход. Много пъти съм го демонстрирала и съм го показвала през по-ранните години 50-60-те, когато отивах да участвам в международни конкурси в Европа. Хората малко знаеха къде е България и не знаеха на какви ниво сме цивилизационно. Няма да забравя никога, когато 1969 г. взех награда на конкурс “Бетовен“ във Виена. Там имаше журналисти, които питат: “Вие знаете ли какво е телефон, имате ли кола, знаете ли какво е кола?“. Аз толкова много се обидих и се ядосах и казвам – “Вие не знаете, защото аз дойдох и взех награда на вашия конкурс, на “Бетовен“, а вие ме питате такива идиотски работи.“

Проф. Милена Моллова

Стилът през годините

“На 13 години беше моят дебют със Софийска филхармония, но истинският ми дебют е бил на 6 години, когато съм имала своя първи рецитал в Шумен. Когато направих 40 години концертна дейност, считано от тогава, аз реших, че искам да го отбележа по някакъв нестандартен начин. Реших да изсвиря 32 сонати на Бетовен в цикъл от 9 концерта. Това не беше лесно, но целта ми беше просто на себе си да покажа, че трудните неща са възможни. Творчеството на Бетовен и неговите сонати са просто нашата музикантска Библия, особено на пианистите.

Иначе как се оформя моят репертоар? В младите си години аз имах честта, щастието и шанса да бъда учена от най-добрите преподаватели в България, после и в света. Първата ми учителка беше Павла Жекова в Шумен, която е тъщата на Панчо Владигеров. След това в София учих няколко години при Димитър Ненов, друга изключителна личност. След това завърших Консерваторията при проф. Панка Пелишек и специализирах една година в Москва при световния пианист Емил Гилелс. Формирането ми като музикант е било на най-високо ниво с много високи изисквания, които много пъти са ме докарвали до сълзи. Но след това видях колко ми е било полезно – не само за мен, но и за възпитанието ми, нататък какво ще правя с моите студенти, на които преподавам от 60 години насам. На 22 години вече преподавах.“

Проф. Милена Моллова и Джеймс Джъд

Пандемията

“Миналата година беше много тежка. Започна да се вижда това, че само този, който е отдаден с цялото си същество и сърце на музиката, само той оцелява. Можем да видим проявите и концертите на Софийската филхармония, които стават все по-блестящи и по-блестящи, въпреки трудностите, защото с ограниченията за разстояние между хората не е лесно.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25