Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зорница Русинова:

Инвестициите в дигиталните умения ще доведат до реална трансформация на обществото

Националният план за възстановяване не е план на определено правителство, а на цялото общество

| обновено на 23.02.21 в 11:02
Снимка: zroussinova.com

Как Националният план за възстановяване и устойчивост ще подобри живота на българите през настоящия програмен период, кои са основните приоритети в него и кой и как подготвя проектите, които ще се изпълняват? Днес предстои да бъдат представени и приети програмата и приоритетите на Икономическия и социален съвет за тази година. Как се предвижда средствата – 12 млрд. евро за Плана за възстановяване и развитие – да подобрят социалните дейности у нас?

Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет, разяснява в "Нашият ден":

"Днес предстои пленарно заседание, в което всички членове на Съвета ще можем да одобрим приоритетите си за работа през следващите 4 години. Те, разбира се, са свързани с наболелите теми на обществото, с всичко, което ни предстои като възстановяване на икономиката след социално-икономическата криза, породена от пандемията, както и да подобрим програмата си за тази година. Ще бъдат изслушани множество становища по наболели теми, свързани с доходите на хората, с икономически мерки и т.н."

Становището, представено на изпълнителната власт по Плана за възстановяване. В преработената версия може да се види, че благодарение на мнението на организираното гражданско общество – представители на работодатели, синдикати – има елементи на преработка на самия план. Част от ангажиментите, които за тази година сме си поставили, е текущо, според отделните етапи на изпълнение на плана, ние да продължаваме да даваме своя принос със становище, с анализи. Защото този план не е план на определено правителство – той е план на цялото ни общество. Приносът, който в рамките на обсъждането и ние като Съвет дадохме, и всички заинтересоване страни, дава добър резултат."

За да се подобрят социалните дейности

"По отношение на социалните дейности има доста трансформации, които стартираха през последните години. Един от големите двигатели на реалното социално включване е прилагането на Закона за социалните услуги. Има множество проблеми с трансформацията на услугите за възрастни хора, домовете за хора с увреждания. Така че в един дълъг период като комбинация от инвестиции през оперативните програми и през Плана за възстановяване тази система ще се реформира. Бяха дадени заявки за промяна на законодателството в социалната сфера – като социално подпомагане и социална закрила."

Как ще се развива пазарът на труда

"Затова инвестициите, заложени в Плана от гледна точка на образованието, инвестиции в дигиталните умения на хората, възможността все повече да се инвестира и да се говори за компетентностите, не само за знанията, които придобиват децата и студентите, ще доведат до реалната трансформация на обществото."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20