Как Националният план за възстановяване и устойчивост ще подобри живота на българите през настоящия програмен период, кои са основните приоритети в него и кой и как подготвя проектите, които ще се изпълняват? Днес предстои да бъдат представени и приети програмата и приоритетите на Икономическия и социален съвет за тази година. Как се предвижда средствата – 12 млрд. евро за Плана за възстановяване и развитие – да подобрят социалните дейности у нас?
Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет, разяснява в "Нашият ден":
"Днес предстои пленарно заседание, в което всички членове на Съвета ще можем да одобрим приоритетите си за работа през следващите 4 години. Те, разбира се, са свързани с наболелите теми на обществото, с всичко, което ни предстои като възстановяване на икономиката след социално-икономическата криза, породена от пандемията, както и да подобрим програмата си за тази година. Ще бъдат изслушани множество становища по наболели теми, свързани с доходите на хората, с икономически мерки и т.н."
Становището, представено на изпълнителната власт по Плана за възстановяване. В преработената версия може да се види, че благодарение на мнението на организираното гражданско общество – представители на работодатели, синдикати – има елементи на преработка на самия план. Част от ангажиментите, които за тази година сме си поставили, е текущо, според отделните етапи на изпълнение на плана, ние да продължаваме да даваме своя принос със становище, с анализи. Защото този план не е план на определено правителство – той е план на цялото ни общество. Приносът, който в рамките на обсъждането и ние като Съвет дадохме, и всички заинтересоване страни, дава добър резултат."
За да се подобрят социалните дейности
"По отношение на социалните дейности има доста трансформации, които стартираха през последните години. Един от големите двигатели на реалното социално включване е прилагането на Закона за социалните услуги. Има множество проблеми с трансформацията на услугите за възрастни хора, домовете за хора с увреждания. Така че в един дълъг период като комбинация от инвестиции през оперативните програми и през Плана за възстановяване тази система ще се реформира. Бяха дадени заявки за промяна на законодателството в социалната сфера – като социално подпомагане и социална закрила."
Как ще се развива пазарът на труда
"Затова инвестициите, заложени в Плана от гледна точка на образованието, инвестиции в дигиталните умения на хората, възможността все повече да се инвестира и да се говори за компетентностите, не само за знанията, които придобиват децата и студентите, ще доведат до реалната трансформация на обществото."
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg