България ще получи милиарди евро по Плана за възстановяване на ЕС, който трябва ни помогне за справяне с коронакризата и за устойчиво и модерно бъдещо развитие.
Националният план за възстановяване и устойчивост всъщност е българският отговор на тази задача и представлява български план за реформи и инвестиции до 2016 г. 12 млрд. евро са средствата по този план, който трябва да ни помогнe да преодолеем кризата, предизвикана от коронавируса. И то по начин, с който да изградим една по-модерна в икономика, ориентирана към бъдещето.
Мартин Дановски, съветник в екипа на вицепремиера Томислав Дончев, коментира темата в “Нашият ден“:
“Този план представлява едно доста сериозно и ключово усилие на Европейската комисия да даде възможност на всяка една държава в няколко измерения да подпомогне своя отговор на пандемичнатата криза. Ключовите направления, в които планът трябва да даде отговор, трябва да бъдат в посока – по-висока производителност на нашия труд, по-голяма справедливост на това, което разпределяме, по-сериозна макроикономическа стабилност и не на последно място – устойчивост на околната среда.“
“Друга особеност на плана е това, че той трябва да стъпва на реформи, който съответната държава членка вече е започнала, прави и е достигнала до определена фаза. Но по стечение на обстоятелствата и в тази пандемична обстановка се очаква те да не могат да бъдат движени с темпото, което е било до момента.“
“Въпреки че това е план за икономическо и социално възстановяване, породен от пандемията, той на практика има една дългосрочна цел, която България трябва да следва. В нея голямо място заема както трансформацията на икономиката, така и начинът, по който се формират и се развиват нашите доходи, и начинът, по който средата на живот ни позволява да стигнем не само средноевропейските, но и в бъдеще да бъдем една изключително добре развита страна в Европа и в света.“
Реформите
“Нашите реформи са структурирани в четири основни стълба. Един от стълбовете е наречен “Иновативна България“. В него са групирани няколко реформаторски усилия, основно в т.нар. “триъгълник на създаване на стойност“, това е триъгълникът между – образование, наука и интелигентна индустрия. Тази част от плана, която обобщава около 5-6 проекта, касае и реформата в образователната среда, касае и новата реформа в обща политика за развитие на научните изследвания, иновациите и технологиите. И дава и нова рамка в определена степен на индустриалната инфраструктура в страната, която ще ни помогне да развием много по-адекватен механизъм за привличане на инвестиции в България.“
“Вторият стълб на плана дава друг вектор на ключови реформи. Това е “Зелена България“, представлява близо 35% от плана. Това е над 4 млрд. лева. И тук основните реформи са в сферата на енергийната ефективност, чрез различни видове инструменти и модернизация на средата.“
“Следващият стълб на плана е наречен “Свързана България“ – тук акцентът е в различните видове свързаност – цифрова, транспортна свързаност и местно развитие. Ние трябва да създадем платформа, в която този ръст да се гради.“
“Четвъртият компонент на плана, който съдържа реформи, е групиран върху подобряване на бизнес средата от гледна точка на законодателство, информационни системи, в системата за правораздаване, цифровизацията и противодействие на корупция.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Неделята, в която става местното заговяване, наречена Неделя Месопустна, е подготовка за следващата неделя, от която започва Великият пост в Църквата. В този ден евангелският текст от Матей изобразява т. нар. "Страшен съд", за който ние все по-рядко си спомняме, а дори и не смятаме, че точно на нас ще ни се случи. Сякаш ни е по-спокойно, когато..
В последния момент от работата на настоящия парламент народните представители имат възможност да гласуват и промени в Закона за данъчните доходи на физическите лица, и в Гражданско-процесуалния кодекс, и в Закона за медиацията. Нужно ли е спешно да се направи това? Не е ли по-добре да се изчака сформирането на следващото Народно събрание?..
Един от основните консултанти на предаването “Законът и Темида“ нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси на слушатели на БНР и читатели на интернет изданието. “Може ли да се продаде жилище, което е дарение и как става това?“ – въпрос на Ставри Ставрев от Пловдив. “Дарението е една от формите на придобиване на имота, това е..
На 5 март е родена проф. Адриана Благоева, диригент на “Хор на софийските момчета“. Адриана Благоева е Главен герой в “Нашият ден“. “Рожденият ден е най-специалният ден, предполагам не само за мен. И е един ден, който винаги е свързан с това какво съм постигнала до момента и какво бих могла да постигна в бъдеще. Пожелавам си нови..
Какво следва, след като партията на Орбан се оттегли от Европейската народна партия (ЕНП). Унгарският премиер Виктор Орбан призова вчера за ново дясно обединение в Европа, след като неговата националистическа партия ФИДЕС напусна най-голямата група в Европейския парламент. Политологът Христо Анастасов коментира темата в “Нашият..
Родени в Добрич с разлика от около пет години. Историята им с изкуството започва с музиката и любовта към акордеона. Завършват музикална паралелка на..
В най-новия епизод на подкаста в словесна битка са изправени Киносалоните срещу Стрийминг платформите! Какви са перспективите за развитието на седмото..
Романтичната комедия „Убийство без убийство“ е най-новото заглавие в афиша на театър „199 Валентин Стойчев“. Автор на пиесата е драматургът на Театър 199..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg