Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Цочо Бояджиев, Николай Трейман, Юлиян Табаков, Владислав Христов

Юлиян Табаков

"ФотоФабрика – Факт и Фикция" кани на среща с двама от най-ярките представители на съвременната българска фотография – проф. Цочо Бояджиев и Николай Трейман.

проф. Цочо БояджиевПроф. Цочо Бояджиев е много повече от основоположник на философската медиевистика в България; той е член на няколко европейски академични институции; автор е на научни монографии, преводи, поетични сборници, на фотографски албуми – самостоятелно и в съавторство с Николай Трейман – негов приятел, учител, съмишленик и партньор във фотографските пътешествия.

Николай Трейман е организатор на фотографски курсове и пленери; консултира първите български броеве на "Нешънъл Джеографик" и е сред малцината български артисти, участвали в най-престижния фотографски фестивал в Европа – фестивала в Арл, с авторската си изложба "Блатото".

Владислав ХристовУченият и философът, поетът и писателят, преводачът и фотографът, преподавателят и ученикът – заедно и поотделно рисуват всекидневния живот през поетични метафори и философска дълбочина и разказват увлекателно за съвместната си работа.

В предаването звучат и гласовете на Юлиян Табаков, чийто проект “Портрет на умиращ титан” е изложен в галерия „Райко Алексиев“, както и на Владислав Христов – първият българин носител на хайку наградата “Basho-an”, за когото фотографията и поезията са неразривно свързани, съществуват като два паралелни прочита на една и съща действителност – единият чрез словото, а другият посредством фотографиите.


Снимките са предоставени от авторите на "ФотоФабрика – Факт и Фикция"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Деня на научната фантастика – съвременните утопии и търсенията в жанра

На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика.   Утопията е важна част от социалните и литературни..

публикувано на 02.01.25 в 10:02

Всепоглъщащата любов на сцената и на екрана

На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..

публикувано на 02.01.25 в 09:37
Българският щанд във Франкфурт

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..

публикувано на 02.01.25 в 09:06

"1983" – театралният роман на актьора Стефан Цирков

Той играе своите роли в едноактната пиеса живот и разказва весело-тъжно за своето битие на сцената и извън нея. Първо 40 години като част от трупата на Хасковския драматичен театър, а сега и в книгата си "1983. Театрален роман". 1983-та всъщност е годината, в която актьорът Стефан Цирков попада под Ямача. Театърът е изкуство на саморазголването –..

публикувано на 01.01.25 в 16:58
Най-мащабна сред артнамесите в подлеза е дълбоката 5 метра фуния, дала името на микрофестивала

Подлезът до автогарата в Габрово – ново артистично пространство

Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването..

публикувано на 01.01.25 в 12:28