Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Цочо Бояджиев, Николай Трейман, Юлиян Табаков, Владислав Христов

Юлиян Табаков

"ФотоФабрика – Факт и Фикция" кани на среща с двама от най-ярките представители на съвременната българска фотография – проф. Цочо Бояджиев и Николай Трейман.

проф. Цочо БояджиевПроф. Цочо Бояджиев е много повече от основоположник на философската медиевистика в България; той е член на няколко европейски академични институции; автор е на научни монографии, преводи, поетични сборници, на фотографски албуми – самостоятелно и в съавторство с Николай Трейман – негов приятел, учител, съмишленик и партньор във фотографските пътешествия.

Николай Трейман е организатор на фотографски курсове и пленери; консултира първите български броеве на "Нешънъл Джеографик" и е сред малцината български артисти, участвали в най-престижния фотографски фестивал в Европа – фестивала в Арл, с авторската си изложба "Блатото".

Владислав ХристовУченият и философът, поетът и писателят, преводачът и фотографът, преподавателят и ученикът – заедно и поотделно рисуват всекидневния живот през поетични метафори и философска дълбочина и разказват увлекателно за съвместната си работа.

В предаването звучат и гласовете на Юлиян Табаков, чийто проект “Портрет на умиращ титан” е изложен в галерия „Райко Алексиев“, както и на Владислав Христов – първият българин носител на хайку наградата “Basho-an”, за когото фотографията и поезията са неразривно свързани, съществуват като два паралелни прочита на една и съща действителност – единият чрез словото, а другият посредством фотографиите.


Снимките са предоставени от авторите на "ФотоФабрика – Факт и Фикция"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хелиана Стоичкова и Емил Янев

Слънцето ще продължи да изгрява

В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..

публикувано на 21.02.25 в 17:05

Тетралогията на Талев

Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..

публикувано на 21.02.25 в 15:45

Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" и насладата от свободата

Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..

публикувано на 21.02.25 в 15:24

Актрисата Ивана Керанова с номинация за "Икар" в категорията "Дебют"

Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..

публикувано на 21.02.25 в 14:15
Проф. Шурбанов в библиотеката на Софийския университет

Шекспир в новия превод: Поглед към пиесата "Венецианският търговец"

Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...

обновено на 21.02.25 в 13:33