Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

87 години от рождението на Юрий Гагарин

На 9 март преди 87 години е роден Юрий Гагарин, първият човек в историята, извършил космически полет.

Колко голяма е крачката, направена от човечеството в областта на космическите изследвания от този ден?

Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Желев, директор на Института за космически изследвания към БАН.

Гагарин в Москва през 1963 г., гостува в предаване на Първи канал на Централната телевизия“Интересното за Гагарин е, че той от малък обича и решава да се занимава с летене. Всъщност успява на 3 март 1960 г., със заповед на главнокомандващия тогавашното ВВС на СССР, да е зачислен към групата на космонавтите. Като негов дубльор е небезизвестният Герман Титов. Гагарин е избран и на 12 април 1961 г. излита от космодрума Байконур.

Със своя акт на полета на първия човек, който е видял земята от космическото пространство, става един от най-известните хора в света."

Важни крачки

“Космическата ера се води от изстрелването на първия изкуствен спътник на 4 октомври 1957 г. Но Юрий Гагарин дава началото на пилотираните космически мисии. Оттогава САЩ отговарят малко по-късно с програмата “Аполо“ на НАСА, чиято мисия е кацане на човек на Луната. И наистина в периода 1968-1975 са изстреляни 15 космически кораби от тази серия с екипаж на борда. Като девет са достигнали до Луната. На Луната всъщност са излезли 12 космонавти, което е голямо достижение за тези години.“

Домът на семейство Гагарини в с. Клушино

Българската следа

“В периода 1987-1988 г. стартира една програма между държавите от бившия социалистически лагер. Програмата се казва “Интеркосмос“, всъщност идеята е чрез кораби на СССР да се изпратят 14 космонавти с различни мисии. От всички държави, които участват, България изпраща двама космонавти. На 10 април 1979 г. излита първият български космонавт – Георги Иванов. А на 7 юни 1988 г. излита Александър Александров. В тази програма през 1981 г. е изстрелян  и първият български спътник. Той е с 11 научни инструмента, които са разработени в Института за космически изследвания, тогава се казва Централна лаборатория за космически изследвания към БАН. Всъщност тази година имаме юбилей – 40 години от първия български спътник.“

Още за българските постижения в областта на космическите изследвания можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47