Учениците Георги Пандев и Тодор Кюркчиев, ръководители на патриотичния клуб „Наследството на народа“ на Американския колеж в София, и Владимир Чешмеджиев, ръководител на младежката благотворителна организация клуб "Родолюбие и отечествознание", както и Димитър Панчев – ученик и член на клуб "Родолюбие и отечествознание" към I АЕГ-София, разказват в предаването "Аларма".
Клубът по родолюбие и отечествознание към Първа английска езикова гимназия е основан през 2018 година от Владимир Чешмеджиев. Цели насърчаването на патриотичния дух сред учениците и увеличаването на знанията им за българската история, литература, традиции, изкуство и други. В клуба се провеждат различни дейности, например дискусии на исторически и културни теми, пътувания из забележителни български градове. Често в гимназията гостуват признати историци и общественици и изнасят лекции на учениците. Клубът по родолюбие и отечествознание дава поле за изява на всеки участник и подпомага развитието на качества като способност за работа с екип, говорене пред публика, умело водене на дебати и други. Председател на клуба е Владимир Чешмеджиев.
„Наследството на Народа” е ученическа доброволческа организация, чиято основна цел е да се бори и да защитава българското културно, историческо, природно и духовно наследство, както и да оказва социална подкрепа на българския народ. По този начин те се стремят да повдигнат общонационалното самочувствие, да дадат нов тласък за възраждане и развитие на България и да разпалят искрата на националния потенциал и патриотизъм. "Да се родиш българин, е благословия, а този къс земя, наречен България, е самият рай", пише на сайта на организацията.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg