Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите хора за родолюбието през призмата на съвремието

4
Клуб „Наследството на народа“ на Американския колеж в София
Снимка: личен архив

В месеца на най-големия български празник няколко млади хора, представители на две младежки родолюбиви организации, говорят в "Аларма" за духовните граници на свободата днес и за това как младите хора разбират понятия като героизъм и патриотизъм, както и за любовта си към българската история и култура.

Учениците Георги Пандев и Тодор Кюркчиев, ръководители на патриотичния клуб „Наследството на народа“ на Американския колеж в София, и Владимир Чешмеджиев, ръководител на младежката благотворителна организация клуб "Родолюбие и отечествознание", както и Димитър Панчев – ученик и член на клуб "Родолюбие и отечествознание" към I АЕГ-София, разказват в предаването "Аларма".

Клуб Родолюбие и отечествознание към I АЕГ-София

Клубът по родолюбие и отечествознание към Първа английска езикова гимназия е основан през 2018 година от Владимир Чешмеджиев. Цели насърчаването на патриотичния дух сред учениците и увеличаването на знанията им за българската история, литература, традиции, изкуство и други. В клуба се провеждат различни дейности, например дискусии на исторически и културни теми, пътувания из забележителни български градове. Често в гимназията гостуват признати историци и общественици и изнасят лекции на учениците. Клубът по родолюбие и отечествознание дава поле за изява на всеки участник и подпомага развитието на качества като способност за работа с екип, говорене пред публика, умело водене на дебати и други. Председател на клуба е Владимир Чешмеджиев.

Клуб „Наследството на народа“ на Американския колеж в София

„Наследството на Народа” е ученическа доброволческа организация, чиято основна цел е да се бори и да защитава българското културно, историческо, природно и духовно наследство, както и да оказва социална подкрепа на българския народ. По този начин те се стремят да повдигнат общонационалното самочувствие, да дадат нов тласък за възраждане и развитие на България и да разпалят искрата на националния потенциал и патриотизъм. "Да се родиш българин, е благословия, а този къс земя, наречен България, е самият рай", пише на сайта на организацията.

Разговорите с Димитър Панчев и Георги Пандев, Тодор Кюркчиев и Владимир Чешмеджиев можете да чуете от звуковите файлове.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12