Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За изследователя, който гори мостовете след себе си, за да му остава само пътя напред

Фритьоф Нансен

„Животът няма смисъл, ако не е в услуга на другите“, казва един голям учен и пътешественик – Фритьоф Нансен. Идеалист и изследовател, той прави революция в полярните плавания, има принос в областта на неврологията, бил е специалист по океанография, предложил теорията за движението на дълбоките води в Северния Атлантически океан.

Приема предизвикателството да премине Гренландия за първи път, а след Първата световна война е назначен за върховен комисар на Обществото на народите за военнопленниците и бежанците. А неговите комитети подкрепят и завръщането на българите от Западна Тракия, депортирани от егейските острови, по време на Гръцко-турската война от 1919-1922 г. За тези заслуги получава Нобелова награда за мир през 1922 година, парите от която изпраща за построяването на селскостопански станции в Поволжието и Украйна и оказване на помощ на гръцките бежанци.

Човек, който казва, че „животът няма смисъл, ако не е в услуга на другите“.

Животът на Фритьоф Нансен е достоен за роман. А един друг изследовател – испанският полярник Хавиер Качо, пише биографичната книга „Нансен. Полярният изследовател, който искаше да промени света“. Това е книга, в която Хавиер Качо описва историята на Фритьоф Нансен като пример за истинско вдъхновение.

Идеалист и мечтател, като изследовател Нансен направил революция в техниката на полярните плавания и с постиженията си станал безспорният авторитет, към когото всички се обръщали за съвет.

За Фритьоф Нансен – човекът, покорил Арктика на ски и неговия необикновен живот, разказва Елеонора Гаджева.

Разговорът с нея е за биографичната книга „Нансен. Полярният изследовател, който искаше да промени света“, но и за изследователя Фритьоф Нансен, който обича да гори мостовете след себе си, както сам пише, защото така му остава единствено пътя напред.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10