Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Особеностите при предстоящия вот на 4 април

Снимка: БГНЕС, архив

Дали ЦИК и комисиите по места ще успеят да проследят пътя на бюлетините, при това да „отсеят“ всички дребни нарушения при вота? Наистина тази година обстановката е необичайна – поради пандемичните условия, но не само заради това. Има и ред други, уж дребни на пръв поглед промени в законодателството, има и силно завишен интерес за гласуване от съгражданите ни в чужбина, а също – има и страх у хората, някои наши сънародници някак си не се доверяват на машинния вот – вече напълно законен и почти въведен в действие.

За някои особености при предстоящия вот и поне две-три предизвикателства – говори в "Нашият ден" председателят на Обществения съвет към Централната избирателна комисия Росица Матева. 

Много от избирателите, пък и не само те, а и политици и общественици се изказаха още преди време против машинното гласуване (официално въведено в законодателството за предстоящите избори). А всъщност е много по-лесно и бързо гласуването с машина, защото машината най-малкото не позволява да съществуват нередовни бюлетини, а подаването на вота е по-бързо от подаването на бюлетина на бяла хартия.

Тази година проблем се оказа и желанието на много повече наши сънародници в чужбина да гласуват на парламентарните избори – почти двойно повече от друг път. От около 45 хиляди за европейските избори преди две години – сега бройката надвишава малко над 87 хиляди подали заявления за гласуване. Това е нещо хубаво, но живеещите в САЩ, Турция и Великобритания недоволстват от законовото положение – само 35 възможни секции в държавите извън Европейския съюз. 

Росица Матева смята, че няма нищо страшно – в най-лошия случай във всяка претоварена секция в чужбина ще може да се отворят още „тъмни стаички“ т.е. в една секция ще могат да гласуват поне няколко души едновременно, ако организацията е добра.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12