Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

25 години от смъртта на големия гръцки поет Одисеас Елитис

Снимка: hfcodessa.org

На 18 март през 1996 г. умира големият гръцки поет Одисеас Елитис. Той е поет, преводач и критик. Получава Нобеловата награда за литература през 1979 г.

Поетът Божидар Божилов, който лично го е познавал, говори за неговия характер и биография.

“Това е един много скромен човек, който нищо не направи за себе си. Написа стихотворенията и с това остана. Хората имат начин да оценяват кое е истина и кое – не. Неслучайно той след Кавафис и Сеферис единствен взе Нобеловата награда за поезия.“

Одисеас ЕлитисЕлитис е роден на остров Крит в Ираклио, неговата фамилия не е Елитис, тя е гръцка фамилия – Александелис. Неслучайно той се прекръщава на Елитис, което идва от елит – елитарност, изключителност, става известен с този псдевдоним.

Второто голямо нещо, което е написал, това е „Достойно ест“. Тази поема, написана като църковна литургия за Дева Мария, византийска форма, в която основната тема е търсенето на новата истина.

Елитис е много близък до нас. Цялата негова образност е дълбоко наситена с гръцко, със смокини, с маслини."

В средата на живота си Елитис заминава за Франция и оттук е влизането на този сюреализъм в творчеството, подобен на този на Пол Елюар и Рьоне Шар. Много голямо влияние върху него оказва Бертолт Брехт.

През 1923 г. пътува в Италия, Швейцария, Германия и Югославия. Учи право в Юридическия факултет на Атинския университет (1930-1935), но не се дипломира.

Дебютира със стихове през ноември 1935 г. в атинското списание „Неа граммата“ (Нова литература) с подкрепата на Георгиос Сеферис. Още първите си произведения подписва с псевдонима Елитис. Псевдонима си съставя от началните букви на гръцките думи, означаващи: Гърция, Упование, Свобода, Красота.

Участва като младши лейтенант от пехотата в Гръко-италианската война (1940-1941). След освобождението на Гърция от фашистка окупация, пише статии и обзори на литературни теми във вестник „Катемерини“. Програмен директор на Гръцкото национално радио (1945-1946).

Става член на Асоциацията на гръцките арткритици (AICA-Hellas).

Одисеас ЕлитисПрез 1946-1949 г. в Гърция се води гражданската война и Елитис заминава за Париж, където в продължение на четири години учи филологически науки в Сорбоната. В периода 1948-1952 и 1969-1972 г. живее във Франция, запознава се с Бретон, Реверди, Елюар, Цара, Пикасо, Джакомети, Унгарети, Шагал, Матис, Де Кирико. Докато живее във Франция, пътува в Швейцария, Англия, Италия и Испания.

След края на гражданската война се връща в Гърция (1953). За втори път е програмен директор на Гръцкото национално радио (1953-1954). Посещава САЩ (1961), СССР (1962), Италия (1962), България (1965).

През 1965-1968 г. работи в Административния съвет на Гръцкия национален театър.

По време на военната диктатура, дошла на власт през април 1967 г., Елитис заминава в доброволна емиграция във Франция, където написва книгите „Самодържецът Слънце“ (1971) и „Дървото от светлина и четиринайдесетата красавица“ (1971).

Остава ерген през целия си живот.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15