„Първата ми среща с Варненския театър беше през 2003 или 2004 година, когато моята учителка по литература, г-жа Недева, ни заведе да гледаме „Хамлет“ на Вили Цанков. Тогава беше моят сблъсък и моят „шамар“ с Варненския театър, защото си казах, че искам и трябва да се кача на тази сцена. Мисля, че го гледах седем или осем пъти след това, знаех го наизуст... Не съм избирала театъра, мисля, че той ме избра. Никога не съм искала да бъда актриса, нито съм си представяла, че мога да бъда актриса, но след това представление нещо се преобърна в мен и той ме избра.
Аз учих за счетоводител и изобщо не можех да си представя да стоя зад бюро, да правя сметки и ДДС-та, и някак си той ме издърпа и каза: „Не, не! Тука, при мен!“.
Актьорската професия е трудна – и физически, и психически. Неслучайно я сравняват с тази на хирурзите и на пожарникарите. Като психическа натовареност наистина бих я сравнила с такава тежка професия – ако мога изобщо да я нарека „професия“. Аз като излизам от вкъщи, не казвам: „Отивам на работа“, казвам „Отивам на репетиция“, сподели в рубриката „100 години Варненски театър“ актрисата Гергана Арнаудова.
2021 година е юбилейна за Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – на 12 март преди 100 години е създаден първият професионален театър във Варна. Рубриката „100 години Варненски театър“ представя актьорите, които творят днешната биография на театъра столетник.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg