Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проверка на здравето след Covid-19 – какво да изследваме

Снимка: БГНЕС

Какви изследвания и консултации за проверка на нашето здраве след Covid-19 трябва да направим?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Чавдар Ботев, хематолог.

“Първо, трябва да разделим болните на три групи. Първата – това са леко преболедувалите. Втората – това са средно тежко преболедували и третата са тежко преболедувалите. Дори в групата, която е преболедувала леко, пациентите, включително и младите, понякога наблюдават следния феномен – пулсът, ако преди е бил 80, става 120. Това говори, че има проблем със сърцето. При такива болни е хубаво да се пускат изследвания, касаещи сърдечната дейност. Отделно, винаги когато се пускат изследвания, се пуска пълна кръвна картина и от нея добиваме представа дали са повишени левкоцитите, и какво е отношението на другите бели кръвни клетки – лимфоцитите.


Трябва да запомним, че винаги когато пускаме пълна кръвна картина,  трябва да пускаме и урина. Защото се наблюдават промени и понякога при това заболяване бъбреците страдат незабележимо. Така че трябва да пуснем и маркерите за бъбречно заболяване. Винаги е хубаво да се пусне и изследване за чернодробната функция

Не трябва да забравяме и коагулационния статус, защото в дъното на проблемите седят коагулационни проблеми. Но те обикновено са от друг тип, не са от обичайния тип, при който имаме тромбози, въпреки че и това е възможно, а е по-скрит.

При средно тежките случаи нещата са абсолютно същите, но вече пациентът може би трябва да се обърне към по-специализирани клиники – кардиологична, неврологична – и да се изчистят съответните проблеми, защото заболяването протича тежко, но по-големият проблем ще бъдат трайните увреждания, които могат да останат.

При най-тежките случаи вече се изисква хоспитализация и специфичен преглед от специалисти. Препоръчвам на тези пациенти на шестия месец и след година от боледуването е хубаво да проследим и да видим дали няма да настъпят някакви промени, защото, според литературните справки, една част от болните отключват автоимунни заболявания.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08