Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Левиатан в океана на политиката и митологията

Убиването на Левиатан, Гравюра от Густав Доре, 1865 г.

Последното си издание предаването "Гласът на времето" посвети на дума - не нарицателно, а собствено име. Разговорът в студиото беше за Левиатан – митичното чудовище, което Бог показва на Йов и за това разказва Вехтият завет.

Но "Левиатан" е и най-важната книга и на Томас Хобс, в която този ренесансов мислител разсъждава за държавното устройство, за човека и формите на обществена организация. Човек за човека е вълк, смята той. Хаос и война на всички срещу всички заплашват хората, ако не делегират част от свободите си на суверена, постулира Хобс.

Левиатан е привлекателен образ за интерпретации в изобразителното изкуство, киното, музиката – да си спомним филма на Андрей Звягинцев със същото име, донесъл много награди на създателя си.

Та що е Левиатан – призрак на насилието от тъмното минало, митична емблема на човешката двойнственост, или метафора за държавната власт?

Дискусия по темата с философа професор Стилиян Йотов от СУ. Той разказва интересни и непознати неща за Хобс. 

Д-р Митко Новков и д-р Петър Айолов се спират върху филма на Звягинцев и връзката му със съвременна Русия, но и се гмуркат в библейското – дали Левиатан не е пример за Божието могъщество и за непознаваемостта на замисъла от обикновения човек? 

Културният антрополог Ивайло Цветков - Нойзи разсъждава за митологичните превъплъщения на чудовището Левиатан, както и за съвременните му проекции.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Само български изпълнители на рок феста "Хоталич"

Многохилядна публика очаква Община Севлиево тази година на рок феста "Хоталич". Стените на средновековния град и крепост Хоталич ще приютят почитателите на рокендрола, които ще дойдат в Севлиево за най-мащабното издание на музикалния форум досега. През първия ден на сцената ще се качат "Керана и космонавтите", следвани от "Конкурент" и "Фанданго", а..

публикувано на 03.08.24 в 11:15

Агушевите чифлици – живопис, илюстрации и видео от Красимир Ризов

"Отколе имяло… (Имало едно време…)" е проект на Красимир Ризов с художествено съдържание, което предлага изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд високо в Родопи, където се намират Агушевите чифлици. Ансамбълът от живопис,..

публикувано на 02.08.24 в 16:40
Фантомът на операта

Стари сюжети актуално – Фантомът на операта

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Велко Кънев, чийто рожден ден отбелязваме през седмицата. "Истинските новини" –..

публикувано на 02.08.24 в 16:25

Збинек Баладран, Рикардо Арена и Емре Хюнер гостуват на Института за съвременно изкуство

Проектът "Суперпозиции" е инициатива на Института за съвременно изкуство в София. Целта му е да предложи сложна мрежа от аудиовизуални проекти и инсталации на артисти, които отразяват чрез своите практики идеята за съвместен живот, съвместно създаване, обитаване като колективност, припомняйки общи скрити спомени, измисляне на външни пространства и общи..

публикувано на 02.08.24 в 16:18

Нов брой на академичното списание Studia Litteraria

Излезе нова книжка на периодичното издание на Института за литература при БАН Studia Litteraria Serdicensia. В поредицата се отпечатват годишно няколко списания, които са на свободен достъп онлайн и в ограничен хартиен тираж.  Това са предимно тематични броеве с текстове от научни конференции на Института и други изследвания с литературна и..

публикувано на 02.08.24 в 15:15