Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левиатан в океана на политиката и митологията

Убиването на Левиатан, Гравюра от Густав Доре, 1865 г.

Последното си издание предаването "Гласът на времето" посвети на дума - не нарицателно, а собствено име. Разговорът в студиото беше за Левиатан – митичното чудовище, което Бог показва на Йов и за това разказва Вехтият завет.

Но "Левиатан" е и най-важната книга и на Томас Хобс, в която този ренесансов мислител разсъждава за държавното устройство, за човека и формите на обществена организация. Човек за човека е вълк, смята той. Хаос и война на всички срещу всички заплашват хората, ако не делегират част от свободите си на суверена, постулира Хобс.

Левиатан е привлекателен образ за интерпретации в изобразителното изкуство, киното, музиката – да си спомним филма на Андрей Звягинцев със същото име, донесъл много награди на създателя си.

Та що е Левиатан – призрак на насилието от тъмното минало, митична емблема на човешката двойнственост, или метафора за държавната власт?

Дискусия по темата с философа професор Стилиян Йотов от СУ. Той разказва интересни и непознати неща за Хобс. 

Д-р Митко Новков и д-р Петър Айолов се спират върху филма на Звягинцев и връзката му със съвременна Русия, но и се гмуркат в библейското – дали Левиатан не е пример за Божието могъщество и за непознаваемостта на замисъла от обикновения човек? 

Културният антрополог Ивайло Цветков - Нойзи разсъждава за митологичните превъплъщения на чудовището Левиатан, както и за съвременните му проекции.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коста Каракашян

В ритъма на танцовото кино с режисьора и хореограф Коста Каракашян

Тялото е перфектният инструмент – за изразяване, за любов, а някъде там явно и за война, но най-вече за живот. То говори, премълчава, предизвиква, танцува. То понася, не издържа, винаги е на ръба, а и често много далеч от него. То е наше, а ние сме него. Едва ли има човек, който е гледал филми като "Мръсни танци", "Флашданс", "Божествени..

публикувано на 01.01.25 в 09:31
Доц. д-р Владимир Божилов (вляво) и Емил Янев

Напред към звездите

В последния си за годината епизод 572 "Трамвай по желание" отправя научно-романтичен поглед към космическия театър. По създала се вече традиция гост в закриващия за 2025 г. спектакъл е астрономът доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски". Популярният астроном дълги години използва..

публикувано на 31.12.24 в 17:05
Тери Пратчет

Изкуството в мен: Фантастичният Тери Пратчет

Самото име Тери Пратчет ни потапя във фантастични светове и черен хумор, предизвиква ехидна усмивка и бурен смях. Книгите му са емблематични. За всички, които са разколебани дали да вярват в Дядо Коледа, предлагаме актьорска интерпретация на "Сериозна причина, за да повярваш в Дядо Коледа", най-нежният разказ на маестро Тери Пратчет.

публикувано на 31.12.24 в 15:35
Надин, Верен, Антонио Патарозлиев, Янислав, Габриела, Луиза

Тийнейджърът в мен: Антонио Патарозлиев

Гост в "Тийн Тайм" е вечно позитивният човек – тенорът Антонио Патарозлиев. Израснал в семейство с баща бохем и пътешественик, пеещ великолепно, заедно със своите приятели, Антонио се учи от тях на музика и интерпретация. Работи като шофьор на декори в театър "София" и гледа всички постановки с Антон Горчев, Катя Паскалева, Татяна Лолова,..

публикувано на 31.12.24 в 15:25

Любомира Петева – "Дъщеря на баща си"

Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на живота на една "Дъщеря на баща си". Тъкмо така се нарича дебютната стихосбирка на Любомира Петева – "Дъщеря на баща си". В книгата ѝ любовта контрастира с изоставянето, а думите рамкират живота – от..

публикувано на 31.12.24 в 11:02