Какви са поуките на историята и изборите в нея? Коментира в “Нашият ден“ проф. Андрей Пантев:
“Ретроспективните и перспективните поуки са, че демокрацията не е растение, което може да бъде култивирано навсякъде. Трябват традиции, климат, среда. Имам предвид интелектуален климат.
Все пак нещо от нашата демокрация работи, ако искате с изненадите, с традициите, с рутината. Повече или по-малко, оспорвани или триумфални, тези избори свидетелстват, че все нещо от това, за което сме тръгнали след 1989 г., съществува, макар и не в онази форма и мащаб, в които сме искали.
Може да не харесваме този или онзи. Да не харесваме президент, да не харесваме премиер, но все пак имаме право да го кажем. И това мисля, че е крачка напред в нашия немного прекрасен исторически живот от миналото.“
Изборите за 45-и парламент и учебниците по история
“Ще бъде маркирано като вкоренено безразличие и безличие. В миналото даже и злодеите в световната и в нашата история са били хора с облик и характер. Разбира се, че ще бъде рутинно, монотонно отбелязано, но нищо драматично.“
Пандемията
“Променя се нашата реакция в състояние на изолация. Всеки намира дома си като малък самотен остров. Променя се и това, че имаме усещането за различия. Бавно, дори бих казал тромаво бавно, но както виждате, навсякъде има едно дълбоко съмнение. В съвременния си формат светът – политически, стопански, културно, манталитетно, не е ли изправен пред някаква колизия? Не е ли изчерпан този начин на селекция на управления и в това отношение, можем да кажем, че има сериозни условия някой или някои да се представят като нови, като спасители, като различни отново, което невинаги е увенчано с позитивен ефект.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg