Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пантев: Демокрацията не е растение, което може да бъде култивирано навсякъде

Все пак нещо от нашата демокрация работи

Проф. Андрей Аантев
Снимка: БГНЕС

Какви са поуките на историята и изборите в нея? Коментира в “Нашият ден“ проф. Андрей Пантев:

“Ретроспективните и перспективните поуки са, че демокрацията не е растение, което може да бъде култивирано навсякъде. Трябват традиции, климат, среда. Имам предвид интелектуален климат.

Все пак нещо от нашата демокрация работи, ако искате с изненадите, с традициите, с рутината. Повече или по-малко, оспорвани или триумфални, тези избори свидетелстват, че все нещо от това, за което сме тръгнали след 1989 г., съществува, макар и не в онази форма и мащаб, в които сме искали.

Може да не харесваме този или онзи. Да не харесваме президент, да не харесваме премиер, но все пак имаме право да го кажем. И това мисля, че е крачка напред в нашия немного прекрасен исторически живот от миналото.“

Изборите за 45-и парламент и учебниците по история

“Ще бъде маркирано като вкоренено безразличие и безличие. В миналото даже и злодеите в световната и в нашата история са били хора с облик и характер. Разбира се, че ще бъде рутинно, монотонно отбелязано, но нищо драматично.“

Пандемията

“Променя се нашата реакция в състояние на изолация. Всеки намира дома си като малък самотен остров. Променя се и това, че имаме усещането за различия. Бавно, дори бих казал тромаво бавно, но както виждате, навсякъде има едно дълбоко съмнение. В съвременния си формат светът – политически, стопански, културно, манталитетно, не е ли изправен пред някаква колизия? Не е ли изчерпан този начин на селекция на управления и в това отношение, можем да кажем, че има сериозни условия някой или някои да се представят като нови, като спасители, като различни отново, което невинаги е увенчано с позитивен ефект.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08