Какви са предизвикателствата, които ни чакат при една свръхавтоматизирана икономика? Повечето хора си представят, че роботите могат да заменят нискоквалифицираната работна ръка, но могат ли роботите да заменят човека в творческа професия? Могат ли например да водят предаване, или да решат кои гости да поканят?
Дори ако роботите заемат нашите работни места, ще се появят нови професии, които разчитат на човешките умения като вземането на решения. Другият вариант е роботите да правят всичко, а хората да получават жизнен минимум, с който да си плащат сметките и да могат да си позволят някой от продуктите, които са произведени от същите тези роботи. Все пак роботите са създадени в помощ на човека.
На 6 април от 15.00 часа започват онлайн дебатите на тема „Трябва ли да се страхуваме от роботите?“ Автоматизацията на процеси е във фокуса на първото издание от поредицата "Точка на кипене – дебатите на "Мениджър". Какви още са предизвикателствата на свръхавтоматизираната икономика?
Боряна Телбис от списание „Мениджър” обяснява в "Нашият ден":
"Говорим все пак не за хуманоидни роботи, а за някакъв вид софтуер с изкуствен интелект, който може да бъде обучен на много неща. Но това, в което роботът не може да замести човека, е творческата част, креативността и раждането на идеите. Самите ние, като хора с естествен интелект, не знаем, че още не е проследено и изследвано съвсем подробно как точно се ражда една добра идея."
Чуйте повече в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg