Пет училища в Бургас и 10 детски градини са одобрени и ще получат средства за създаване на класни стаи на открито и различни екозони за обучение сред природата.
Може ли класната стая на открито да бъде решение както за учениците, така и за учителите?
Темата коментира в “Нашият ден“ Йорданка Ананиева, зам.-кмет по образованието в Бургас.
“Досега, в по-голямата част от случаите, тези занимания бяха насочени по-скоро в играта, отколкото в ученето. Сега моделът, може би вследствие на дългото време, през което сме затворени, е от гледна точка на обучението. Създават се различни възможности на обучение на открито.
Т.нар. “класни стаи“ представляват една обособена среда за определен клас с дъска, с възможности за изнесено обучение навън. В училищата и в детските градини това са различни образователни кътове, някои от тях свързани с математиката. Има сметало на открито. Различни интерактивни игри с букви, дейности, свързани с познаване на околната среда – биоградини, запознаване с различните растения и грижата за тях. Този модел се оказва доста удачен.“
Концентрацията на вниманието
“Това е една възможност и една алтернатива, никой не е казал, че в тези класни стаи ще учи целият клас от сутрин до вечер. Но това е една възможност, която подобрява концентрацията на вниманието, защото предлага различен модел. Стоенето в класната стая на една място, при една и съща среда, въпреки че в Бургас се използват и много интерактивни технологии, включително и от първи клас и в началното образование. Но новата алтернатива, свързана с работа сред природата, е възможност и може да се ползва по различни часове.“
Темата коментира в “Нашият ден“ и Канелия Костова, директор на училището 171-во ОУ “Стоил Попов“ в Нови Искър, което има най-голям опит с употребата на класни стаи на открито.
“Имаме две класни стаи, изградени в нашия двор, който е достатъчно голям за това. Едната функционира от месец септември. Когато изготвяхме нашия план за обучение в условия на коронавирус и трябваше да се съобразим с противоепидемичните мерки, решихме, че времето в междучасията от 15 мин. е малко, за да бъдат учениците на открито и за да изпълним всички изисквания. Решихме да направим една класна стая на открито.
Тя се състои от пет малки къщички. Във всяка от тях има място за пет ученика. Спазени са всички изисквания на РЗИ за отстояние на учениците. Ситуирани са така, че от всички тях да се вижда учебната дъска, разположена отпред. В подходящите атмосферни условия, есента, учениците ни провеждаха обучение на открито.
Знаете, че най-силното оръжие на учителя са думите и разговорите с учениците. Моите колеги проведоха предварително такива разговори. Обясниха, че повече време ще бъдем навън, защото това се налага и заради опазване на здравето на учениците. Че те трябва да бъдат максимално концентрирани и съсредоточени, защото трябва да се преподава учебен материал и той трябва да се научава. Така че нашите притеснения много скоро отшумяха.“
Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg