Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Василена Серафимова и Тома Енко представят новия си диск

Едно необичайно дуо изпълнява неземната музика на Бах, преобърната през хилядите огледала и съвременните отражения в тях. Дискът „Бах – огледало“ е издаден от Сони Класикъл. 

Сред транскрипциите, които може да слушате на 7 април от 17 часа, са някои много известни пиеси като Кантата „Сърце и уста, и дело, и живот“, написана от Йохан Себастиан Бах през 1723 г. по време на първата му година като кантор в Томас кирхе в Лайпциг, Алегро асаи от соната за цигулка в ла мажор, Шакона от втората партита за соло цигулка, Ария от третата оркестрова сюита, Ария за сопран от Кантата „Schafe können sicher weiden“, Виваче от соната за орган №3 в ре минор и др.

Чуйте какво каза Василена Серафимова.


Ето и няколко отзива в пресата за диска.
„Зашеметяваща деконструкция на творчеството на бароковия композитор“

„Пълни с лични влияния, които понякога смело маскират оригиналната творба, тези тринадесет нови парчета вече могат да се видят на видео“

„Вдъхновен от органовата соната №4 новото заглавие на тандема..., открива в полиритмията повлияна от маримбата свеж изпълнен с емоция тон, състезание преливащо с отражения и ехо, което свързва в едно цяло палките на Василена и клавишите на Тома. Разкошен.“

„Дори и днес музиката на Йохан Себастиан Бах продължава да отеква и вдъхновява нови поколения артисти. Далеч отвъд бароковата, религиозна епоха, видяла я да се ражда, далеч от клавесина, хоровете или органа, за които е написана, тя позволява да бъде преоткрита. „Бах огледало“, вторият албум на Василена Серафимова и Тома Енко, дава блестящо ново доказателство“.

„От един мотив, една хармония, едно настроение Томас Енко и Василена Серафимова рисуват нови творения, където топлия и кръгъл звук на маримбата танцува с кристалния на пианото. За тези многостранни музиканти, запалени по перкусии и синкопи, музиката на Йохан Себастиан Бах е не само контрапункти и архитектура, тя е ритмичен дъх: „Бах Огледало“, от началото до края, се носи от весели, виртуозни и ободряващи темпа. И двамата музиканти се забавляват като деца, скачайки в локвите, заради удоволствието да гледат как облаците и небето се променят в отраженията. И когато всичко спира, почти изненадващо, застиваме, леко замаяни на ръба на една бездна, далеч, далеч от обикновената почит“.



Прочутата перкусионистка Василена Серафимова е родена в Плевен през 1985 г., а Тома Енко – във Франция три години по-късно. И двамата израстват, съпроводени от музика, с родители перкусионист и аранжор при Василена и класически музиканти при Тома. Експериментират с всякакви стилове музика – изискана и популярна, авторска и импровизирана, и двамата учат цигулка, след което откриват призванията си в други инструменти – Василена в маримбата, Тома в пианото. Василена тръгва на път, за да усъвършенства техниката си и печели редица награди от най-престижните европейски конкурси в Мюнхен и Щутгарт, след което се мести във Франция. Тома пък израства, слушайки най-великите джаз музиканти и свиквайки от ранна възраст с пушека и интензитета на клубовете. На 16 години издава първия си албум, след което стартира международна кариера.

Като две деца на музиката, двама пътуващи млади гения, които са и изпълнители, и композитори, Василена и Тома се срещат през 2009 г. на сцената. Оттогава са изпълнявали заедно в целия свят, често представяйки нови творби. През 2016 г. издават и първия си албум като дует – „Funambules“, а година по-късно печелят второ място на международния конкурс Osaka International Chamber Music Competition в Япония.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конрад Хъруиг: Искам да повярвате, че хората гледат на България като страна с нова и модерна музика

Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..

публикувано на 25.12.24 в 17:10
Мирослава Кацарова

Back to the Cinema с Мирослава Кацарова

Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..

публикувано на 25.12.24 в 11:27
Мария Мира Христова, инж. Васил Ботев и Людмила Лазарова с вълшебното

За песента "Копче-топче" или как на Коледа стават чудеса

Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..

публикувано на 25.12.24 в 09:11

Стенли с коледен концерт

Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ.  Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..

публикувано на 24.12.24 в 17:50
Сцена от спектакъла на „Джани Скики“

Отзвук от бляскавото начало на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора - 2024

През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..

публикувано на 23.12.24 в 12:15